SOLIDWORKS Kurulumu

0
10021

SOLIDWORKS ‘ün doğru kurulumu programın kararlı ve doğru çalışması için çok önemlidir. SOLIDWORKS kurulu olmayan bir bilgisayara kurulum yapmak için bu makaledeki konulara dikkat etmelisiniz.

SOLIDWORKS Kurulumuna başlamadan önce aşağıdaki ön adımları yerine getirmelisiniz:

 • Satın almış olduğunuz ürünlere ait 24 haneli seri numaraları hazır olmalıdır. Seri numarası olmadan kurulum yapamazsınız.
 • Bilgisayarınızda oturum açtığınız kullanıcının yerel yönetici haklarına sahip olması gerekmektedir.
 • Herhangi bir SOLIDWORKS ürününü kurmadan önce, anti-virus programınızın kapatılmış olduğuna mutlaka emin olun. Aksi takdirde anti-virüs programınız SOLIDWORKS kurulumunda zararlara yol açabilir.
 • İşletim sisteminizin ve diğer yazılımlarla uyumunu Solidworks Sistem Gereksinimleri linkinden inceleyiniz. Uygun işletim sistemi olmayan bilgisayara SOLIDWORKS kurulmayacaktır.
 • Mevcut SOLIDWORKS programınızı kaldırıp aynı bilgisayara kurulum yapmak istiyorsanız programı kaldırmadan önce SOLIDWORKS Yedekleme ve Kaldırma makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.
 • Mevcut SOLIDWORKS programınızın üzerine servis paketi güncellemek istiyorsanız SOLIDWORKS Servis Paketi Güncelleme makalemizi incelemenizi tavsiye ederiz.
 • Elinizde kurulum dosyaları yoksa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Kurulum Aşamaları

 • İndirdiğiniz kurulum dosyaları veya orjinal yükleme DVDsi içerisindeki kurulum dosyaları içerisinden setup.exe dosyasına sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğine tıklayarak kurulumu başlatıyoruz. Eğer bu seçenek çıkmıyorsa kullanıcı zaten tam yetkilidir. Doğrudan çift tıklayarak veya Aç diyerek kurulumu başlatabilirsiniz. Eğer kurulum dosyaları kopyalanmış bir DVD ile elinize ulaştı ise öncelikle DVD içeriğini bilgisayarınıza kopyalamanız ve kurulumu bilgisayar üzerinden çalıştırmanız gerekmektedir. Aksi taktirde eksik dosya uyarıları alabilirsiniz.
 • Daha sonra çıkan ekranda Bireysel (bu bilgisayarda) seçerek devam ediniz.

 • Kurulum Yöneticisinde karşınıza gelecek Seri Numarası kısmında SOLIDWORKS ürününüzün 24 haneli seri numarasını işaretli bölüme girin. Eğer Seri numaranızı bilmiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. (Aynı zamanda Simulation Professional, Simulation Premium, Flow Simulation  gibi farklı seri numarasına ait lisanslarınız varsa yüklemek istediğiniz ürünün yanındaki kutucuğu aktifleştirdikten sonra sağa doğru açılan bölüme ilgili seri numarasını girin)

  Seri numaraları ekranı

Kurulum yöneticisi içerisindeki Oturum Aç kısmı ile ilgili daha detaylı bilgi için SOLIDWORKS Admin Portal makalemizi incelemenizi öneririz.

 • İleri seçerek bir sonraki pencereye geçtiğimizde internet üzerinden seri numaralarınızın kontrolü yapılacak ve “Özet” ekranına geleceksiniz.

  Özet Ekranı

“Özet” ekranı ana kurulum ekranımız olarak düşünebilirsiniz. Bu ekranda dikkat etmemiz gereken bir kaç nokta var ancak önce bu bölümlerin görevlerini açıklayalım.

Ürünler: Girdiğiniz seri numaralarına ve ürün çeşidine göre ürünleriniz otomatik seçilir. Örneğin SOLIDWORKS Premium seri numarası girerseniz Premium ürünü otomatik seçilecektir. Kurulmasını istemediğiniz ürün var ise “Değiştir” butonuna basarak istediğini ürünleri çıkarabilirsiniz.

İndirme Seçenekleri: Eğer kurulum dosyalarınız tam değilse gerekli dosyalar otomatik olarak indirilecektir. Buradan “Değiştir” kısmına tıklayarak indirme klasörünü değiştirebilirsiniz. Kurulum dosyalarınız tam ise bu aşamaya gerek kalmayacaktır.

Kurulum Konumu: SOLIDWORKS ‘ün kurulacağı konum buradan ayarlanır. Değiştirmediğiniz takdirde kurulum konumu “C:\Program Files\SOLIDWORKS Corp\SOLIDWORKS” olacaktır. Burada gözüken yol isminin sonunda parantez içinde rakam görüyorsanız (2) bilgisayarda temiz bir şekilde kaldırılımamış bir SOLIDWORKS kurulumu olduğunu gösterir. Bu aşamada kuruluma devam etmeyiniz. Eski yükleme dosyalarının SOLIDWORKS Yedekleme ve Kaldırma makalesinde belirtildiği şekilde temizlenmesi gerekmektedir.

Toolbox / Delik Sihirbazı Seçenekleri: SOLIDWORKS Professional ve Premium paket ile gelen Toolbox Standart Parça Kütüphanesinin kurulacağı klasör yolunu gösterir. İlk defa kurulum yapıyorsanız “C:\SOLIDWORKS Data” klasörünü görürsünüz. Bilgisayarda önceden bir Toolbox yüklü ise klasör isminin sonunda ekran görüntüsündeki gibi parantez içinde rakam (2) görebilirsiniz. Bu durumda mevcut Toolbox klasörünü güncellemek için Değiştir seçeneğine basarak Varolan bir SOLIDWORKS Toolbox’ı kullan seçeneğini işaretlemeliyiz. Gözat‘a tıkladıktan sonra eski SOLIDWORKS Data klasörünüzü yol olarak göstermelisiniz. Bu işlem eski Toolbox kütüphanemizin güncellenmesini ve mevcut montajlarınızda kullandığınız Toolbox dosya referansının korumasını sağlayacaktır.

 Toolbox/Delik Sihirbazı Seçenekleri: Kurulum esnasında en çok dikkat etmeniz gereken bölümdür. Bu bölümde Eğer bilgisayarınıza yeniden kurulum yapıyorsanız ve varolan kütüphaneyi güncellemezseniz 2. farklı bir kütüphane kurabilirsiniz. Bu durum da eski montajlarınızda kullandığınız Toolbox parçalarının değişmesine ve referans kayıpları yaşamasına neden olabilir.

Bu işlemden sonra karşınıza mevcut bir Toolbox klasörü seçtiğinizi ve bunun güncelleneceği ile ilgili bir uyarı çıkacaktır. Bu uyarıya Evet seçerek devam ediyoruz.

Toolbox Güncelleme Uyarısı
 • “SOLIDWORKS’ ün koşullarını kabul ediyorum” seçeneğini işaretleyerek Şimdi Kur butonuna basarak kurulumu başlatabilirsiniz. (Lisans Sözleşmesi kısmından SOLIDWORKS Lisans Sözleşmesini okuyabilirsiniz.)

 • Kurulum işlemi başladıktan sonra bilgisayarınızı kullanmamanızı öneririz. Kurulum işlemi bilgisayar ve sistem özelliklerine göre yaklaşık 30dk sürecektir.

  Kurulum Sonu Ekranı
 • “Kurulum Tamamlandı” ekranını gördüğünüzde lisans aktivasyonu yaptıktan sonra programı kullanmaya başlayabilirsiniz.
 • Lisans Aktivasyonu işlemi hakkında ayrıntılı bilgi için SOLIDWORKS Lisans Aktivasyonu ve Transferi makalemizi inceleyebilirsiniz.
 • Kurulum sırasında veya sonrasında aldığınız hatalar için SOLIDWORKS Kurulum Hataları makalelerimizi inceleyebilirsiniz. Takıldığınız bir yer olursa lütfen bizimle iletişime geçiniz.

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin