Sert-Esnek PCB’ler, hem sert hem de esnek devre elemanlarını birleştiren hibrit bir devre kartı tasarımıdır. Yüksek bir maliyet gerektiren bu PCB’ler çok yönlü olması ile beraber bir çok endüstri uygulamasında kullanılır. Akıllı cihazlardan cep telefonları ve dijital kameralara kadar geniş bir uygulama yelpazesi sunar. Ürünlerde yalnızca alandan ve ağırlıktan tasarruf etmekle kalmaz, aynı zamanda lehim bağlantılarına ve hassas olması gereken kablolamaya olan ihtiyacı kaldırarak güvenilir bağlantı yapmamıza olanak sağlar.

Sert-Esnek PCB tasarımlarının, mekanik tasarım içerisinde nasıl konumlanacağını belirlemek zaman zaman zor olmaktadır. Mekanik tasarıma uygunluğunu ayarlamak ve test etmek maliyetli olduğu gibi elektronik tasarımlarda da hatalara sebebiyet vermektedir.

SOLIDWORKS PCB 2020 sürümü ile beraber artık Sert-Esnek PCB tasarımı yapabilir ve SOLIDWORKS PCB Connector sayesinde tasarımınızı SOLIDWORKS’e aktararak prototip üretim maliyetinden ve zaman kaybından kurtulabilirsiniz. Bu özellik uzun zamandır kullanıcılar tarafından istenmekteydi. Kullanıcılar proje içerisinde iki yada daha fazla PCB’yi bağlama esnasında veya kablo montajının tehlikeli olacağı durumlarda, esnek bağlantıyı tercih etmekteydi. Artık çoklu PCB tasarımlarınızı Sert-Esnek PCB tasarımı seçeneği ile  daha güvenli ve hızlı bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

SOLIDWORKS PCB’de Sert-Esnek PCB Oluşturmanın Adımları

 • Kart tasarımınızı esnek ve sert olacak yerleri belirleyerek tasarlayın.
1
Sert ve esnek bölümler

 

 • Layer Stack Manager komutuna tıklayın ve açılan pencerede Presets seçeneği içerisinden hazır katmanları seçerek veya Add Layer butonu ile katman ekleyerek görselde olduğu gibi katmanları düzenleyin. Bu işlemlerden sonra Advanced butonuna tıklayın.
Layer Stack Manager

 

 • Karşınıza çıkan bu pencerede Add Stack butonu ile katman yığınında esnek olan bölmeyi arada bırakarak yığınları görselde ki gibi ayarlayın ve bu ayarları onaylayın. Esnek yığında Flex (Esnek) seçeneğini işaretlemeyi unutmayın!
3
Gelişmiş Katman Yığını ayarları

 

 • Bu işlemlerden sonra ayarladığımız katman yığınlarını, PCB üzerinde uygulayacağımız alanları belirlemek için sınır çizgileri oluşturalım. İlk önce Board Shape (Kart Şekli) altından Edit Board Shape‘i (Kart Şeklini Düzenle) seçin. Hemen akabinden tekrardan Board Shape’e gelerek Define Split Line‘ı (Bölünmüş Çizgi Tanımla) seçin. Bu seçenek ile görselde ki gibi mavi çizgileri oluşturduktan sonra yığın bölgelerini ayırmış olacaksınız.
  3
  Splite Line adımları

   

 • Ayırmış olduğumuz bu bölgelere çift tıklayarak katman yığınlarını belirleyin.
7
Katman yığını belirleme

 

 • Esnek levhanın esneme hareketini üç boyutlu ortamda yapabilmesi için sabit bir yığın belirleyin.
8
3 Boyutlu sabitleme seçeneği

 

 • PCB için sert ve esnek yığını belirledikten sonra 3 boyutlu olarak bükülmesini modellemek için büküm çizgilerini tanımlayın.
cc
Bend Line belirleme

 

3 boyutlu olarak görüntülendiğinde (klavye ‘3’ tuşu ile) kart normal gözükür.

11
Sert-Esnek PCB 3 Boyutlu Görünüm

 

Klavyeden ‘5’ tuşuna basıldığında tanımlandığı gibi bükülür ve hareket eder.

12
Sert-Esnek PCB Bükülme Animasyonu

 

Tasarlamış olduğumuz bu kartı SOLIDWORKS PCB Connector ile SOLIDWORKS’e aktarabilir ve bununla birlikte mekanik tasarım ekibi PCB esnekliğini tasarıma uygun bir hale getirebilir. Bu sayede zamandan ve prototip üretiminde kazanç sağlayarak güvenli bağlantılar oluşturabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin