3DEXPERIENCE Air Motor Projesi

0
19

Air Motor projesi 3DEXPERIENCE Interm ekibinin ürettiği ilk projedir. Bu projeyi yaparken ekip olarak her ne kadar da Türkiye’nin farklı şehirlerinde yaşayıp, farklı zamanlarda çalışsak bile 3DEXPERIENCE platformunun bize sağladığı avantajlar sayesinde online olarak, bir kere bile fiziksel olarak bir araya gelmeden projemizi gerçekleştirdik.

Bu Air Motor projemizi gerçekleştirirken ilk olarak yapacağımız tasarımın teknik resmini ekip olarak platforma veri alışverişi yapmak için kullandığımız Communitymizde New Idea olarak paylaştık. Burada yaptığımız konuşmalar ve değerlendirmeler sonucunda ise projeyi gerçekleştirebileceğimize karar verdik. Projemizin durumunu New Idea’dan Project Plan a çevirdik böylece Air Motor Projemiz somut olarak başlamış oldu.

Bunun için öncelik olarak kendimize 3DEXPERIENCE üzerinden bir Dashboard yani ortak çalışma alanımızı oluşturduk. Bu çalışma alanına daha önce 3DEXPERIENCE Platformunda kullandığımız rollerin  içerisinde bulunan uygulamaları ekledik.

İlk olarak Route Management uygulaması ile bu projemizde kullanacağımız rotamızı yani akış şemamızı oluşturduk. Böylece ekibimizde bulunan her birey proje sırasında neyi, ne zaman yapacağını görebilecek ve bu sayede ekip olarak başka hiç bir haberleşme uygulamasına ihtiyaç duymadan sırayla görevlerimizi yerine getirebilecektik. Sonrasında Bookmark uygulaması ile kendimize bu proje sırasında tüm dosyaları, tasarımları ve belgeleri bulabileceğimiz  depolama alanımızı oluşturduk.

Air motor-Route Management ile Süreç Planlama
Air motor-Route Management ile Süreç Planlama

Tüm ön hazırlıkları tamamladıktan sonra ise xDesign uygulaması ile parça çizimlerini yapmaya başladık. Tüm parçalar ayrı ayrı kişiler tarafından farklı zamanlarda, farklı yerlerde çizildikten sonra ise parçalarımızı kontrol etmek için bir sonraki ekip arkadaşımıza yönlendirdik. Kontrolü yapan ekip arkadaşımız parçalardan birinde bir hata tespit etti ve 3D Markup uygulamasını kullanarak buradaki hatayı parçanın üzerinde gösterdi, gerekli talimatları ve düzeltmeleri ekledi sonrasında ise  Issue Management uygulaması ile takım arkadaşına parçadaki hatayı iletti.

Air motor-xDesign ile Internet Tarayıcısında Parça Tasarımı
Air motor-xDesign ile Internet Tarayıcısında Parça Tasarımı

Bu hatayı platformda bildirim olarak gören sonraki ekip üyesi parçanın bir Revizyonunu oluşturdu ve Lifecycle uygulamasını kullanarak parçanın revizyon olduğunu belirtti. Issue Management uygulamasında görevini tamamladı ve bir sonraki aşamaya geçilebileceğini belirtti.

Bir sonraki aşamada ise revizyonu oluşturulan parçanın ilk halini ve revizyonu 3DCompare uygulamasını kullanılarak karşılaştırdık  ve hatanın giderildiği onaylandı. Yenilenen parça ana parça olarak belirlendi ve kütüphanemize ekledik.

Air-motor-Compare Uygulaması ile Parça Karşılaştırma
Air-motor-Compare Uygulaması ile Parça Karşılaştırma

Bu aşamanın da tamamlanmasından sonra son olarak tekrardan xDesign uygulaması ile parçalarını bir araya getirip montajını oluşturduk ve aynı uygulama üzerinden de Air Motor projemizin animasyonu oluşturup projemizi tamamladık. Projemizin durumunu Project Plan‘dan Completed olarak değiştirdik böylece Air Motor Projemiz tamamlanmış oldu.

Aır motor-xDesign ile Tasarım Genel Görünümü
Aır motor-xDesign ile Tasarım Genel Görünümü

Air Motor Projemiz ile ilk önce TEKYAZ Ailesine bir sunum gerçekleştirdik. Ardından aynı projemiz için İngilizce olarak Dassault Systemes’in İtalya’da bulunan Avrupa ofisine İngilizce olarak bir sunum gerçekleştirdik. Son olarak da 3DEXPERIENCE Platformunun tanıtımı için yeni kurulmuş bir işletmeye tanıtım sunumu gerçekleştirdik.

 

3DEXPERIENCE hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
3DEXPERIENCE Teknik Destek Mühendisi

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin