3DEXPERIENCE SOLIDWORKS CONNECTED R2022X FD03 Yenilikleri

0
129

Son güncelleme: 10.08.2022

3DEXPERIENCE Platform için 9 Temmuz 2022 tarihinde gelen R2022X FD03 güncellemesi ile birlikte bir çok yeni özellik hayatımıza girdi. Gelin ana başlıklar altında bu güncellemenin neler getirdiğine bakalım;

Kullanıcı Deneyimi

FD03 güncellemesi ile SOLIDWORKS vb. uygulamaları yüklerken ayrıca indirmeniz gereken Java eklentisi gereksinimi sonlandırıldı. Böylece artık ek olarak başka bir uygulama indirmenize ve kurmanıza gerek yok.

Yeni bir uygulama olan Welcome ile hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. 3DDashboard alanınıza ekleyebileceğiniz bu uygulama ile; Tasarım ve Veri Yönetimi uygulamaları (Apps), Eğitim videoları (Learning Center) ve Toplulukları (Public Communities) bir arada bulabilirsiniz.

3DEXPERIENCE - Welcome
3DEXPERIENCE – Welcome

1- Uygulamalar alanında yer alan sahip olduğunuz indirilebilir uygulamaları da Install seçeneği ile hızlıca indirebilirsiniz.

Welcome - İndirme ve Açma Seçenekleri
Welcome – İndirme ve Açma Seçenekleri

2- Uygulamanın yanında yer alan Learn More seçeneği ile uygulama hakkında bilgi edinebilir, uygulamayı açabilir, uygulama hakkında videolara ulaşabilir ve indirilebilir bir uygulama ise indirebilirsiniz. Uygulamaları indirme ve yükleme videolarına da yine bu alandan ya da Learning Center üzerinden erişebilirsiniz.

Welcome - Bilgi Kutusu
Welcome – Bilgi Kutusu

3- Open seçeneği ise uygulamayı farklı yöntemlerle açmanıza yarar. Bu seçenekler uygulamadan uygulamaya değişebilir. Örneğin aşağıdaki resimde gördüğümüz gibi; Bookmark Editor uygulamasını, aynı dashboard içerisinde farklı sekmelerde açabilirsiniz. Ancak bunun için bu sekmeler içerisine Bookmark Editor uygulamasının eklenmiş olması gerekmektedir.

Welcome - Open seçenekleri
Welcome – Open seçenekleri

4- Bir diğer örnek olarak 3DSwym uygulaması da internet tarayıcınızda yeni bir sekmede ya da aynı dashboard sayfasında yan uygulama olarak açılabilir.

3DSwym Open Seçenekleri
3DSwym Open Seçenekleri

5- Ayrıca SOLIDWORKS Connected kurulumunuzun ardından SOLIDWORKS Connected’ı başlattığınızda masaüstünüze otomatik olarak kısayol oluşturulacaktır.

İnternet olmadan SOLIDWORKS Connected Kullanın

FD03 güncellemesinin en güzel yanlarından biri olan bu özellik ile birlikte artık internet bağlantısına ihtiyaç duymadan SOLIDWORKS Connected kullanabilirsiniz.

SOLIDWORKS Connected açıldıktan sonra sağ üstte bulunan profil simgesine tıkladığımızda karşımıza çıkan Work Offline seçeneği ile 30 gün boyunca internet bağlantısına ihtiyaç duymadan SOLIDWORKS Connected’ı direkt olarak başlatabilir ve kullanabilirsiniz.

Work Offline
Work Offline

Work Offline seçeneğine tıkladığımızda karşımıza bir bilgi kutusu çıkacaktır.

Work Offline özelliğini kullanırken, bu bilgi kutusunda yer alan ve dikkat etmeniz gerekenlere göz atalım;

  • Bilgisayarınızda yüklü olan tüm 3DEXPERIENCE uygulamalarını Offline olarak ayarlar.
  • 30 güne kadar çevrimdışı çalışılabilir ve istenildiğinde yeniden internete bağlanılabilir. 30 gün sonrasında uygulamalar otomatik olarak yeniden internete bağlanır.

Devam etmeden önce şunlara dikkat edin;

  • Çevrimdışı çalışırken uygulamaları başlatabilmeniz için uygulamalarınızın kısayollarını oluşturduğunuza emin olun.
  • Düzenlemek veya görüntülemek istediğiniz tüm 3DEXPERIENCE dosyalarını kilitlediğinizden ve indirdiğinizden emin olun. SOLIDWORKS üzerinden veri yönetimi ve daha fazlası için buraya tıklayabilirsiniz.

Bilgi kutusuna onay verdiğinizde aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız. Aynı zamanda SOLIDWORKS sağ üst menüde Offline çalıştığınıza dair bir simge görebilirsiniz. Bu simgeye tıkladığınızda Offline kullanım için kalan süreyi de görebilirsiniz.

Working Offline Uyarı Ekranı
Working Offline Uyarı Ekranı
Welcome - İndirme ve Açma Seçenekleri
Working Offline Uyarı Ekranı

Offline kullanımı sonlandırmak için tekrar profil simgesine tıklayarak Work Offline seçeneğini pasifleştirmeniz yeterli olacaktır.

Dış Bileşenler ile İşbirliği

Data Exchange Utility

Yeni veri alışverişi yardımcı programı Unified X-CAD Design Exchange (3DEXPERIENCE MySession>Tools>Export As Package) 2022xFD02 güncellemesinde tanıtılmıştı. 2022xFD03 güncellemesi ile birlikte gelen yeni yetenekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • SOLIDWORKS Teknik Resimlerini Exchange paketi ile dışarı aktarabilirsiniz.
  • 3DDrive ile doğrudan entegrasyon sağlayabilirsiniz.
  • Referans içermeyen diğer bileşen veya çizimler pakete eklenebilir.

SOLIDWORKS Product Structure Export 

Bir SOLIDWORKS ürün yapısını direkt olarak 3DEXPERIENCE’dan dışarı aktarabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmeniz için 3D Product Architect rolüne sahip olmanız gerekmektedir.

  • Product Structure Editor uygulamasında araçlar içerisine eklenen Export As seçeneği ile bu özelliği kullanabilirsiniz.
  • Parça, Montaj ve Teknik Resimleri dışarı aktarabilirsiniz.

Böylece SOLIDWORKS kullanmayan kişiler artık paylaşmak için tasarımları indirebilir.

Not: Export As seçeneği için .csv dosya formatında dışarı aktarma uygulamasının, 2022xFD04 güncellemesi ile ekleneceği planlanmaktadır.

3DEXPERIENCE - Product Structure Editor
3DEXPERIENCE – Product Structure Editor

Kullanıcılar, dışarı aktarma işlemlerini CAD Data Processor Monitoring uygulaması aracılığıyla yönetebilir.

CAD Data Processor Monitoring
CAD Data Processor Monitoring

SOLIDWORKS Teknik Resimleri için Geliştirmeler

Teknik Resimde Revizyon Yorumları

Dosyalarınız için oluşturduğunuz revizyon yorumları teknik resimde görüntülenebilir. Aynı zamanda bu yorumlar, 3DEXPERIENCE’a kaydetme sırasında otomatik olarak güncellenir.

Not: Bu özelliği etkinleştirmek için kullanıcı hesabınızın Administrator yetkisine sahip olması gerekmektedir.

İlgili seçeneği kullanabilmek için 3DEXPERIENCE>Platform Manager>Collaborative Spaces Configuration Center>CAD Collaboration>SOLIDWORKS>Drawing/Physical Product (Assembly)/Physical Product (Component) adımları takip edilir.

CAD Collaboration Ayarları

CAD Collaboration Ayarları

CAD Collaboration - SOLIDWORKS Drawing
CAD Collaboration – SOLIDWORKS Drawing

Add Attribute Mapping (+) seçeneği tıklanarak bağlantı seçenekleri menüsü açılır. İlgili menüde Revizyon Yorumları seçilerek onaylanır.

Add Mapping Attribute for Drawing/drawing
Add Mapping Attribute for Drawing/drawing
SOLIDWORKS Drawing Seçenekleri
SOLIDWORKS Drawing Seçenekleri

V_versionComment ismi ile eklenen özel özellik bilgisi, dilendiğinde ilgili dosyanın özel özelliklerinde aktifleştirilerek görüntülenebilir. Böylece teknik resimde özel özellik bağlantısı oluşturularak revizyon yorumu görüntülenebilir. Aynı işlem Parça ve Montaj dosyaları için uygulandığında Parça ve Montaj dosyalarının özel özelliklerine de revizyon yorumlarını ekleyebilirsiniz.

Properties - Revizyon ve Revizyon Yorumları Bilgisi
Properties – Revizyon ve Revizyon Yorumları Bilgisi
Properties - V_versionComment Özel Özelliği
Properties – V_versionComment Özel Özelliği
Teknik Resim - Revizyon Yorumu
Teknik Resim – Revizyon Yorumu

Ana Parça veya Montajla Eşleşecek Teknik Resim Başlığı

Teknik resim başlığı olarak parça veya montaj başlığını kullanmak için yeni seçenek getirildi. Böylece oluşturduğunuz teknik resimler doğrudan parça veya montajınızın adını alacak. Bu özellik beraberinde Yalnızca İlk Kaydetmede ve Her Kaydetme veya Güncellemede seçeneklerini de getirmektedir.

Bu özellik tek konfigürasyon içeren parça veya montajlar için getirilmiştir.

MySession - Save Options
MySession – Save Options

Genel Kullanılabilirlik Geliştirmeleri

Bookmark İyileştirmeleri

MySession için varsayılan Bookmark ayarlanabilir hale getirildi. Ayrıca Bookmark seçim arayüzü yenilendi.

Select Default Bookmark
Select Default Bookmark

PLM Arayüzü İyileştirmeleri

Daha iyi mesaj stilleri ve açıklamaları eklendi.

Yeni Mesaj Stilleri
Yeni Mesaj Stilleri

3DEXPERIENCE on this PC sekmesinde bir çok geliştirme de yine bu güncelleme ile hayatımıza girdi. Bunlardan bir kaçı;

-Onay kutucukları
-Sütunlarda sıralama yapılabilmesi
-SOLIDWORKS’e Sürükle/Bırak yöntemiyle dosyayı açabilme
-Açık olan dosya isimlerinin mavi renkte görünmesi

MySession sekmesinde de Son Revizyon Sütunu ve Eylem Çubuğunda yeni Revizyonlar komutu da yenilikler arasında sıralanmaktadır.

MySession Yenilikleri
MySession Yenilikleri

Sizler de bu güncelleme ile birlikte gelen yenilikleri inceleyip deneyebilir ve sorularınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3DEXPERIENCE hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
TEKYAZ Teknolojik Yazılımlar firmasında SOLIDWORKS ve 3DEXPERIENCE Teknik Destek Mühendisi olarak çalışmaktayım. Tasarım, imalat ve veri yönetimi süreçlerine SOLIDWORKS ve 3DEXPERIENCE çözümlerimizle katkıda bulunarak verimliliğinizi arttırmak için teknik destek sağlıyor ve içerik üretiyorum.

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin