Depo Tank Statik Analiz

0
153

Bu makalemizde bir depo olarak kullanılan tank modeli için statik analiz gerçekleştirilmiştir. Tank iç çeperlerine basınç uygulanarak durağan haldeki mukavemeti irdelenmiştir. İlgili analiz işlemi 3DEXPERIENCE SIMULIA Structural Designer ile gerçekleştirilmiştir.

Depo Tank SOLIDWORKS Model
Depo Tank SOLIDWORKS Model

Tank modeli yaklaşık 3,5 metre yüksekliğinde olup çapı yaklaşık 75 cm’dir.

3DEXPERIENCE SIMULIA Rolleri içine model ekleme ve açma ile ilgili işlemler için SIMULIA Rolleri Arayüz ve Model Açma makalemizi inceleyebilirsiniz.

Analizi gerçekleştirmek için öncelikle model belirlemiş olduğumuz 3DSpace aktarılmalıdır. Burada kendi belirlemiş olduğumuz Analiz Ekibi 3DSPace depolama alanına model aktarılmıştır. Roller içinde yer alan Structural Designer seçilerek içinde bulunan Linear Structural Validation seçilerek analiz adım ve işlemleri gerçekleştirilmiştir.

SIMULIA Linear Structural Validation
Linear Structural Validation Uygulaması

Depo tank modeli için Setup sekmesinde yer alan Material Palette içinden AISI 316L Stainless Steel paslanmaz çelik malzeme atanmıştır.

Depo Tank Malzeme Mekanik Özellikleri
Depo Tank Malzeme Mekanik Özellikleri

Mesh boyut ve ayarlama işlemleri Mesh sekmesinde yer alan Mesh Specifications ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma için varsayılan mesh boyutları seçilerek Generate Mesh komutu ile mesh oluşturulmuştur. Structural Designer rolü içinde sadece tetrahedral elemanlar ile mesh atılabilmektedir. Hex vb. ek seçenekler Structural Engineer ve üst analiz rollerinde bulunmaktadır.

Depo Tank Mesh
Depo Tank Mesh

Modelde yer alan bileşenler birbirine yapışık olması için birleşmiş temas seti tanımlanmalıdır. Modelde bulunan tüm bileşenlere tek seferde bonded yani birlemiş temas seti tanımlamak için Bonded Contact Detection komutu kullanılarak işlem gerçekleştirilmiştir. Find surface pairs tıklandığında modelde yer alan uygun tüm bileşenler için birleşmiş temas setleri oluşmaktadır. Otomatik oluşturma işlemi gerçekleştirmenin yanı sıra Bonded Contact seçeneği ile manuel olarak da temas atama gerçekleştirilebilmektedir.

Depo Tank Model Birleşmiş Temas Seti Tanımlama
Depo Tank Model Birleşmiş Temas Seti Tanımlama

Gerçekleştirilen tüm tanımlamalar Feature Manager penceresinde gözlemlenip düzenlenebilmektedir. İlgili pencere Alt+I klavye kısayolu ile açılabilmektedir.

Structural Designer Feature Manager ile Analiz Adımları Düzenleme
Structural Designer Feature Manager ile Analiz Adımları Düzenleme

Tank modeli Boundary Conditions sekmesinde yer alam Clamp komutu ile 4 adet ayak parçasının alt yüzeyinden sabitlenmiştir.

Depo Tank Model Sabitleme
Depo Tank Model Sabitleme

Tankın iç yüzeylerine 10,000 Pa basınç uygulanmıştır. Loads sekmesinde yer alan Pressure komutu ile ilgili yük tanımlanmıştır. Burada iç yüzeylerin seçim işlemi model üzerinde ilgili bileşenleri sağ tık ile Hide denilerek saklayarak daha kolay gerçekleştirilebilir.

Depo Tank Model Basınç Tanımlama
Depo Tank Model Basınç Tanımlama
Structural Designer Model Bileşen Gizleme-Gösterme
Structural Designer Model Bileşen Gizleme-Gösterme

Analiz tanımlama işlemleri bittikten sonra ve çözdürme için yeterli olduğunda Assistant paneli Simulate için yeşil ışık ile çözdürme işlemlerinin gerçekleştirilebileceğini göstermektedir. Analiz çözdürme işlemi Results sekmesinde Simulate komutu veya klavye kısayolu Alt+X ile gerçekleştirilebilmektedir.

Depo Tank Gerilme Değerleri
Depo Tank Von-Mises Gerilme Değerleri
Depo Tank Deformasyon
Depo Tank Deformasyon Değerleri

Structural Designer ile bir depo tank modelinin basınç yükü altında statik-mukavemet analizi gerçekleştirilmiştir.

3DEXPERIENCE SIMULIA analiz ürünleri ile modelleriniz için statik-mukavemet analizleri gerçekleştirerek sonuçlarını gözlemleyebilirsiniz.

SIMULIAworks hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Elite Applications Engineer, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin