Electrical Veri Tabanı Bağlantı Hatası

0
379

SOLIDWORKS Electrical verileri SQL Server Veri Tabanında yer almaktadır. Electrical içinde oluşturulan dosyalar, projeler ve veriler bu veritabanına kaydolmaktadır. İşlem yaparken veri tabanı üzerinden işlem gerçekleşmektedir.

Electrical uygulamasını açtığınız aşağıdaki görsellerde de yer alan veri tabanına bağlanma hatası ile karşılaşıyorsanız yapmanız gereken işlemlere değineceğiz.

Electrical Veri Tabanı Bağlantı Hatası

Electrical Veri Tabanı Bağlantı Uyarısı

Bu hatanın en yaygın sebebi Electrical SQL Server veri tabanı hizmetinin durmuş olmasıdır. Bu hizmeti çalıştırarak bu sorunun önüne geçebilirsiniz. Windows Başlat menüsüne “Hizmetler” işletim sisteminiz İngilizce ise “Services” yazıp giriş yapın. Burada “SQL Server” hizmetini çalıştırın.

Electrical SQL Server Hizmeti
Electrical SQL Server Hizmeti

Bu işlem sonrasında aynı problem devam ediyor ise sorun SQL Server isminden kaynaklanıyor olabilir. Electrical daha önce var olmayan ve kendi veri tabanı olmayan bir SQL Server veri tabanına bağlanıyor olabilir.

Bu kontrolü yapmak için Electrical arayüzü içinde Electrical logosuna tıklayarak “Uygulama Ayarları” kısmına girin. Burada “Veri Tabanları” sekmesine tıklayın. Bu menüde “Sunucu İsmi” kısmının ve Electrical SQL Server bilgilerinin doğruluğunu kontrol edin.

Electrical Veri Tabanı Bilgileri
Electrical Veri Tabanı Bilgileri

Buradaki bilgiler de doğru ise ve problem devam ediyorsa sisteminizde yüklü olan güvenlik yazılımları Electrical’ın veri tabanına ulaşmasını engelliyor olabilir. Bu durumla ilgili olarak Windows Güvenlik Duvarı’na ve güvenlik yazılımlarına Electrical Ortak Sunucusu’nun (Collaborative Server) portları tanıtılmalıdır. Electrical Ortak Sunucusu 26666 ve 26672 portlarını kullanmaktadır. Bu işlemleri gerçekleştirmek için IT biriminizden destek alabilirsiniz.

Electrical Collaborative Server Ayarı
Electrical Collaborative Server (Ortak Sunucu) Bilgileri

Electrical’da SQL Server’a erişelemediğinde ortaya çıkan söz konusu hataları yukarıdaki işlem adımlarını uygulayarak kontrol edebilir ve çözümleyebilirsiniz.

SOLIDWORKS Electrical hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Teknik Destek ve Analiz Projeleri Uygulama Mühendisi, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin