Kaynak Parçası Görüntüleme

0
92

Tasarımlarımızı detaylandırmak ve daha fazla bilgi vermek için imalat metotlarını da göstermek isteriz. Bu imalat yöntemlerinden bir tanesi de kaynak dikişleridir. SOLIDWORKS’te Profiller(Weldments) kısmında yer alan Kaynak Parçası (Weld Bead) yani kaynak dikişi komutu ile tasarımlarınıza kaynak bilgisini ekleyebilirsiniz. Kaynak parçası eklediğinizde Gizle/Göster menüsünde seçmediğinizde grafik ekranda ve/veya teknik resimde görünmeyecektir.

Kaynak parçası yani kaynak dikişi unsuru Profiller sekmesi içinde yer almaktadır. Burada profil oluşturma gibi parçadaki katı gövdeler arasında kaynak parçası tanımı gerçekleştirilebilmektedir.

Kaynak Parçası Oluşturma
Kaynak Parçası Oluşturma

Kaynak Parçası oluşturulduktan sonra kaynak dikişi grafik ekranda sadece kaynak sembolü ile gözükebilmektedir.

Kaynak Dikişi Kaynak Sembolü
Kaynak Dikişi Kaynak Sembolü Görünümü

Grafik ekranda kaynak dikişini 3 boyutlu olarak gözlemlemek için üst menüde bulunan Gizle/Göster menüsü içinde Kaynak Parçası görüntüleme aktif hale getirilmelidir.

Kaynak Dikişini Gösterme
Kaynak Dikişini/Parçasını 3 Boyutlu Gösterme

Kaynak parçası grafik ekranda bu şekilde getirilebilmektedir. Ancak ilgili model teknik resme atıldığında tel kafes görünümünde gelmemektedir. Tel kafes görünümünde kaynak parçasını göstermenin metodu “Tırtıl(Caterpillar)” detaylandırma seçeneğidir.

Teknik Resim Kaynak Dikişi Gösterme
Teknik Resimde Kaynak Dikişini Gösterme

Teknik resim içine model atıldıktan sonra “Detaylandırma(Annotation)” sekmesi içinde yer alan “Model Öğeleri(Model Items)” komutu etkinleştirilir. Komut içinde yer alan “Detaylandırmalar” bölümünde “Tırtıl” seçeneği seçilerek kaynak dikişi gösterimi teknik resim tel kafes görünümüne getirilebilmektedir.

Teknik Resim Kaynak Dikişi Görünümü
Teknik Resim Kaynak Dikişi Görünümü

Oluşturulan kaynak parçasını hem grafik ekranda hem de teknik resimde göstererek oluşturduğunuz modelleri dilediğiniz biçimde detaylandırabilirsiniz.

 

SOLIDWORKS hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
SOLIDWORKS Teknik Destek ve Analiz Projeleri Uygulama Mühendisi, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin