Lisans Etkinleştirme ve Transfer Aşamasında Alınan Hatalar ve Sebepleri

0
5083

Son güncelleme: 21.08.2023

SOLIDWORKS lisansımızı etkinleştirirken ve transfer ederken aldığımız bazı hatalar bulunmaktadır, bu hataların sebeplerini bu makalemizde inceleyebilirsiniz.

Lisans Transfer/Aktarım Aşamasında Alınan Hatalar

  • Versiyon hatası: Lisansınızı transfer ederken almış olduğunuz bu hatanın sebebi bilgisayarınızda daha güncel SOLIDWORKS sürümünün olmasından kaynaklanmaktadır. Bu güncel sürüm üzerinden lisans transfer işlemlerini yapmanız yaşanan sorunu giderecektir. Bilgisayarınızda farklı sürüm kurulu değilse daha önce kurulup kaldırılmış olabilir bu gibi durumlarda bizimle iletişime geçebilirsiniz.
Versiyon hatası
Versiyon hatası
  • Genel etkinleştirme sunucu hatası: Almış olduğunuz bu hatanın sebebi bilgisayarınızın saatinin yanlış olmasından kaynaklanmaktadır. Bilgisayar saatinizi tam olarak düzelttikten sonra transfer işlemlerini sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz.
Genel sunucu hatası
Genel sunucu hatası

Lisans Etkinleştirme Aşamasında Alınan Hatalar

  • Etkinleştirme sayısı aşıldı hatası: Lisansınızı aktif ederken almış olduğunuz bu hatanın sebebi lisansınızın şuan farklı bir bilgisayarda aktif olmasından dolayıdır. Bilgisayarınızda lisans transfer edilmeden yapılan donanım değişikliği ve format işleminden sonra da bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Bu sorunu yaşamanız durumunda lisansın hangi bilgisayarda aktif olduğunu biliyorsanız öncelikle o bilgisayardan transfer etmelisiniz, eğer aktif edilen bilgisayar hakkında fikriniz yoksa bizlere dönüş sağlayabilirsiniz.
Etkinleştirme sayısı aşıldı hatası
Etkinleştirme sayısı aşıldı hatası
  • Etkinleştirme işlemi başarısız oldu. Seri numarasının tarihi geçmiş: Bu uyarı lisansınızın bakım anlaşmasının bittiğine ve güncel sürüm kuramadığınıza dair bir uyarıdır, SOLIDWORKS ürününüzün bir bakım anlaşması süresi bulunmaktadır güncel SOLIDWORKS kullanabilmeniz için bu anlaşmayı her yıl yenilemeniz gerekmektedir. Bu süre bittikten sonra bakım anlaşmanızı güncellemez iseniz SOLIDWORKS de gelen güncel sürümleri kullanım hakkınız olmamaktadır.
Seri numarasının tarihi geçmiş
Seri numarasının tarihi geçmiş

Network Lisans Hataları

  • SOLIDWORKS Standard için bir lisans sağlanamadı (Sunucu düğümü kapalı yada yanıt vermiyor): SOLIDWORKS kullanılan bilgisayarda Network lisans kullanılıyor ise bilgisayarınızın sunucu ile ağ bağlantısında problem olması veya sunucunuzun kapalı olması durumunda bu sorun ile karşılaşabilirsiniz. Bu gibi durumlarda öncelikle lisans sunucunuz ile aynı ağ üzerinde olduğunuza emin olmanız gerekmektedir, ağ bağlantınızda bir problem yoksa sunucu bilgisayarınızın çalışıyor vaziyette olduğunu kontrol edebilirsiniz. Bu iki sorunu da yaşamıyor iseniz sunucunuzdaki lisans programı devre dışı kalmış olabilir bu aşamada bizlerle iletişime geçebilirsiniz.
Sunucu düğümü kapalı yada yanıt vermiyor
Sunucu düğümü kapalı yada yanıt vermiyor
  • SOLIDWORKS Standard için bir lisans sağlanamadı (Böyle bir unsur yok): SOLIDWORKS sunucusunda çalıştırmak istediğiniz lisans modeli olmadığında bu hata ile karşılaşabilirsiniz, örneğin SOLIDWORKS Premium lisans kullanmak istiyorsunuz ve Network lisansınızda Premium lisans yok böyle bir durumda bu hata ile karşılaşabilirsiniz.
Böyle bir unsur yok
Böyle bir unsur yok
  • SOLIDWORKS Standart için bir lisans sağlanamadı. İstemcinin FLEXlm sürümü sunucudan daha yeni: Bu uyarı sunucunuzdaki lisans programı bilgisayarınızdaki SOLIDWORKS sürümünden daha eski olduğunda karşınıza çıkacaktır. Böyle bir sorun yaşamanız durumunda sunucunuzdaki lisans programını güncellemeniz gerekmektedir.
İstemcinin FLEXlm sürümü sunucudan daha yeni
İstemcinin FLEXlm sürümü sunucudan daha yeni
  • SOLIDWORKS Standard için bir lisans sağlanamadı. Lisans sunucusuna bağlanılamıyor: Bilgisayarınızdaki hizmetler uygulamasını çalıştırıp FlexNet licensing service 64 uygulamasının çalışıyor olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Bu uygulama SOLIDWORKS programınızın lisans çekmesini sağlayan uygulamadır.
Lisans sunucusuna bağlanılamıyor
Lisans sunucusuna bağlanılamıyor

SOLIDWORKS kurulum ve açılış aşamalarında karşılaşılan hataları derleyerek nasıl çözüleceğinden bahsettik. Bu tip hatalar ile karşılaştığınızda ilgili açıklamaları uygulayarak sorunları giderebilirsiniz.

SOLIDWORKS Teknik Destek Sorumlusu

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin