Obje Seçim Filtresi

0
804

Son güncelleme: 04.04.2023

Kimi zaman tasarım esnasında özellikle çizim ortamında karşılaşılan bir durum olarak kenarların noktaların ya da farklı çizim objelerine tıklayamama şeklinde problem yaşayabilirsiniz.

Merak etmeyin, endişe etmenize gerek olan bir durum olmayabilir. Eğer yukarıda bahsettiğimiz gibi bir problem yaşıyor ve aşağıdaki görseldeki gibi fare imlecinizin uç noktasında mor renkli bir ibare görüyorsanız muhtemelen seçim filtresi yanlışlıkla açılmıştır.

seçim filtresi imleci
seçim filtresi imleci

Seçim filtresi komutu SOLIDWORKS’teki parça ortamında geometri üzerinde tıklama yapabileceğiniz herhangi bir objeyi yanlışlıkla seçmeyip kolaylık sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bir komut içerisinde sadece kenarları seçmek istiyorsanız seçim filtresi komutu ile sadece kenarları seçebilme özelliğini açarak nokta yüz ya da benzer objeleri yanlışlıkla seçme eyleminden kaçınabilirsiniz.

Üst kısımdaki boş alana tıklayarak araç çubuklarından seçim filtresi araç çubuğunu açabilirsiniz.

seçim filtresi konumu
seçim filtresi konumu

Buradaki görselde görüldüğü üzere seçim filtresi penceresinde tıklanmış olan seçim unsurları seçebileceğiniz grafik tiplerini göstermektedir. Tıklanmamış olan unsurlar da grafik ekranda üzerine gelseniz dahi seçilemeyecek grafik tipleridir.

filtrenin özellikleri
filtrenin özellikleri

Seçim filtresini iptal ederek her grafik objeye tıklayabilmek istiyorsanız sol üst köşedeki komuta tıklayabilirsiniz.

filtreyi kapatma
filtreyi kapatma

Bu sayede tüm grafik objeler yeniden tıklanmaya açık olacaktır.

Solidworks Teknik Destek Sorumlusu - CSWE

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin