Structural Designer-Tabela Titreşim Analizi

0
114

SOLIDWORKS’te tasarlanan bir tabela modelini 3DEXPERIENCE Platform ile birlikte gelen SIMULIA Structural Designer rolü ile frekans-titreşim analizini gerçekleştirelim. Structural Designer ile statik, frekans, termal ve burkulma analizleri gerçekleştirebilmekteyiz.

SOLIDWORKS ile Tasarlanan Tabela Modeli
SOLIDWORKS ile Tasarlanan Tabela Modeli

Tabela modeli yüksekliği yaklaşık 3 m, tabela genişliği yaklaşık 2 m olarak modellenmiştir.

İlgili modeli 3DEXPERIENCE Platform bilgisayar uygulamasına ekledikten sonra Structural Designer içinde yer alan Linear Structural Validation uygulaması ile analiz işlemlerini gerçekleştirelim.

SIMULIA Linear Structural Validation
Linear Structural Validation Uygulaması

3DEXPERIENCE SIMULIA Rolleri içine model ekleme ve açma ile ilgili işlemler için SIMULIA Rolleri Arayüz ve Model Açma makalemizi inceleyebilirsiniz.

Linear Structural Validation uygulamasını açtığımızda gerçekleştirmek istediğimiz analiz senaryosu için karşımıza seçenek çıkacaktır. Burada titreşim analizi gerçekleştirmek istediğimizden açılır menüden Frequency seçerek ilerlemek gerekmektedir.

SIMULIA Structural Designer Frekans Analizi
Structural Designer Frekans Analiz Senaryosu Seçimi

Tabela modeli için Setup sekmesinde yer alan Material Palette içinden Alloy Steel/Alaşım Çelik malzeme atanmıştır.

Tabela Modeli Malzeme Atama
Tabela Modeli Malzeme Atama

Tabela modeli, taban kısmında yer alan 4 adet cıvata delik yerlerinden sabitlenmiştir. Sabitleme işlemi için Boundary Conditions sekmesinde yer alan Clamp işlemi ile uygulama gerçekleştirilmiştir.

SIMULIA Strcutural Desginer Sabitleme Tanımı
Tabela Modeli Sabitleme

Model Mesh sekmesinde yer alan Mesh Specifications uygulaması üzerinden 10 mm boyutlarında mesh tanımlaması gerçekleştirilmiştir. Ardından Generate Mesh komutu ile mesh işlemi gerçekleştirilmiştir. Structural Designer rolü içinde SOLIDWORKS Simulation’da olduğu gibi triangular mesh atama gerçekleştirilebilmektedir.

SIMULIA Structural Designer Mesh Yapısı
Tabela Modeli Mesh Yapısı

Sonrasında Results sekmesinde yer alan Simulate komutu çalıştırılarak model analiz edilmiştir.

Frekans analizi neticesinde belirlenen 10 adet mod için küçükten büyüğe olacak şekilde modelin doğal frekansları listelenmiştir. Ayrıca her bir mod için şekilde değiştirme grafiksel olarak gösterilmiştir.

SIMULIA Structural Desginer Frekans Analiz Sonucu
Tabela Modeli Frekans Analiz Sonucu-İlk Doğal Frekans

Burada yan kısımda çıkan Displacement değerleri sayısal olarak incelenmemelidir. Bu değerler model üzerinde oransal olarak bir skala belirlemek adına göz önünde bulundurulmalıdır. En yüksek deformasyon oranı 1 iken en düşük 0 olacak şekilde mod şekil değişimi gösterilmiştir.

Mass Participation Factor-Kütle Katılım Grafiği
Mass Participation Factor-Kütle Katılım Grafiği

Frekans analizi neticesinde modellerin kütle katılımı (mass participation) değerleri analiz sonucunda çıkmaktadır. Bu sonuçlar neticesinde ilgili deformasyon değerleri serbestlik derecesinde göre yorumlanarak ilgili frekans çalışma aralığı için çıkarım yapılabilir.

En Yüksek Kütle Katılım Y Ekseni
En Yüksek Kütle Katılım Y Ekseni

Bu modelimiz için en yüksek kütle katılım oranı Y yönünde ve 7. mod’da yaklaşık 50 Hz frekansta ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple ilgili modun frekans değerinde ortaya çıkan deformasyon, bu model için önem arz eden bir sonuçtur.

3DEXPERIENCE ile birlikte gelen SIMULIA Structural Designer rolü ile tasarladığınız modellere frekans/titreşim analizleri gerçekleştirebilirsiniz.

SIMULIAworks hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Analiz Projeleri Uygulama Mühendisi, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin