Treyler Dorse Statik Analizi

0
144

Bu makalemizde bir treyler şasesinin statik-mukavemet analizini 3DEXPERIENCE SIMULIA Structural Engineer rolü ile gerçekleştireceğiz. Bir tır treylerini ele alarak analiz gerçekleştireceğiz.

Tır Treyler Dorse Modeli
Tır Treyler Dorse Modeli

Treylerde yer alan tekerler, yan bağlantı elemanları, çamurluk gibi yapılar modelden çıkarılıp sadeleştirme işlemi yapılarak treyler şasesi analize hazır hale getirilmiştir.

Treyler Sadeleştirilmiş Model
Treyler Sadeleştirilmiş Model

Treyler uzunluğu, eni ve yüksekliği sırasıyla yaklaşık olarak 8.5 m, 1.5 m, 1.1 m’dir. Modeli SOLIDWORKS’ten Structural Engineer rolü içinde bulunan Structural Model Creation ile import ederek mesh, malzeme ve section özelliklerini belirleyeceğiz.

SIMULIA Structural Model Creation
Structural Model Creation

SOLIDWORKS modeli sağ üst menüde yer alan Import kısmından eklenebilmektedir. Burada ilgili konum ve SOLIDWORKS montaj veya parça dosyası seçilerek model grafik ekrana getirilebilir.

Treyler Model İçe Aktar Import İşlemi
Treyler Model İçe Aktar Import İşlemi

Treyler modeli ana gövde ayaklardan oluşmaktadır, SOLIDWORKS’te ayaklar da ana gövde ile birleştirilerek tek bir parçaya dönüştürülmüştür. Bu parçaya Properties sekmesinden Solid Section tanımlaması ve AISI 304 malzeme tanımlaması gerçekleştirilmiştir.

SIMULIA Treyler Modeli Section ve Malzeme Tanımlama
Treyler Modeli Section ve Malzeme Tanımlama

İlgili tanımlama işlemi sonrasında Tetrahedron Mesh tanımlama işlemi gerçekleştirilmiştir. Gövdeye 25 mm boyut ve 5 mm absolute sag sarkma mesh tanımı gerçekleştirilmiştir. Element Order olarak Quadratic seçilmiştir.

SIMULIA Treyler Mesh
Treyler Mesh Tanımlama İşlemi

İşlemlerin ardından Structural Engineer rolü içinden Linear Structural Scenario Creation seçilerek analiz senaryosu ve sınır koşulu tanımlamaları yapılmıştır.

SIMULIA Structural Engineer Linear Structural Scenario Creation
Linear Structural Scenario Creation

Analiz senaryosuna geçişte model olarak hazırlanmış olan mesh model gösterilerek doğrudan analiz prosedürü belirleme işlemi gerçekleştirilebilir. Analiz senaryosu için Procedures sekmesinden Static Perturbation seçilmiştir.

SIMULIA Treyler Model Static Perturbation Step Analiz Senaryosu
Treyler Model Static Perturbation Step Analiz Senaryosu

Model tek gövde haline getirildiğinden ötürü ek olarak temas seti tanımlama işlemi yapılmamıştır. Model bütünüyle bu noktada kaynaklı birlemiş yapıda düşünülebilir.

Boundary Conditions sekmesinde yer alan Clamp komutu ile ayak kısımlarından ve treyler bağlantı bölümlerinden sabitleme gerçekleştirilmiştir.

SIMULIA Treyler Clamp ile Sabitleme İşlemi
Treyler Clamp ile Sabitleme İşlemi

Loads sekmesinden treyler modelin üst bölümü seçilerek düşey yönde 10 000 N kuvvet uygulanmıştır. Sistemin maruz kaldığı yük göz önünde bulundurularak verilmiştir.

SIMULIA Treyler Model Kuvvet Tanımı
Treyler Model Kuvvet Tanımı

10 000 N yük ile modele ek olarak yer çekimi tanımlanmıştır. Böylelikle treyler  yaklaşık 10 ton gibi bir yüke maruz bırakılmıştır.

SIMULIA Treyler Model Yer Çekimi Tanımı
Treyler Model Yer Çekimi Tanımı

Sonrasında Simulate sekmesinde yer alan Simulate komutu ile analiz çözdürülmüştür. Burada ek olarak Assistant penceresi de analizin çözdürülebilir olup olmadığına karar vermemiz için eksikleri ve/veya tamamlananları göstermektedir.

SIMULIA Assistant Asistan Yardımcı Menüsü
Assistant Penceresi ve Simulate ile Analiz Çözdürme İşlemi

Çözdürme işlemi tamamlandığında maksimum Von-Mises gerilme değeri 8.63 MPa gözlemlenmiştir. AISI 304 malzeme akma mukavemeti yaklaşık 207 MPa düzeyindedir. Bu değer göz önünde alındığında model ilgili koşullar altında güvenli görünmektedir.

SIMULIA Treyler Von-Mises Gerilmesi
Treyler Von-Mises Gerilmesi

İlgili yük altında 0.0743 mm deformasyon gözlemlenmiştir.

SIMULIA Treyler Deformasyon Sonucu
Treyler Deformasyon Sonucu

3DEXPERIENCE SIMULIA Structural  Engineer ile zamana bağlı ve doğrusal olmayan statik, frekans, burkulma, termal, modal ve harmonik dinamik analizler gerçekleştirebilirsiniz.

SIMULIAworks hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Elite Applications Engineer, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin