Cimatron 15 CAM Yenilikleri

0
760

Son güncelleme: 08.09.2022

Cimatron® 15 kalıp üreticilerinin maliyetlerini düşürürken, daha kaliteli ve daha hızlı şekilde kalıpları tamamlayabilmeyi amaçlayan yüzlerce yeni ve gelişmiş özellikler sunar. Yeni, geliştirilmiş ve otomatik NC programlama özellikleri ile üreticilerin programlama ve işleme sürelerini kısaltmayı amaçlamaktadır. Geliştirilmiş kesici takım seçenekleri ve yeni işleme teknolojileri sayesinde 2.5 eksenden 5 eksene kadar tüm CAM işlemlerinizi çok daha hızlı ve güvenli şekilde yapmayı sağlamaktadır.

Yeni Torna/Freze Modülü

Freze/Torna ve Torna makinelerinin programlanmasında Cimatron’un tanıdık ve güvenli ortamını kullanmak isteyen kalıp üreticileri için Cimatron içerisine daha hızlı işleme ve daha iyi yüzey kalitesi sağlayan yeni Freze/Torna yetenekleri eklendi. Cimatron ile Tornalama, kaba talaş işleme, yüksek performanslı kaba talaş işleme (VoluTurn kullanarak), kontur işleme (Finish), diş çekme, kanal açma, delik delme ve baralama için tam fonksiyonellik sağlar. Uygulama, Cimatron CAM ortamı içerisinde tam entegre olarak, tüm NC sürecinde (Frezeleme, Delik Delme, Tornalama vb.) kolay programlama, makine simülasyonu ve G-kod oluşturma imkanı sağlar.

2.5 Eksen Slot Takımyolu

2.5 eksen prosedürler içerisine dahil edilmiş olan bu yeni özellik sayesinde tanımlı ceplerin veya kanalların merkez noktasından geçen takımyolları oluşturabilmek çok daha hızlı ve kolay. Cep Yöneticisini kullanarak otomatik algılama ve tanımlama sağlamaktadır. Prosedür, açık veya kapalı cepler için uygulanabilmektedir. Düz ve Trochoidal işleme türleri içermektedir.

2.5 Eksen Helisel Takımyolu

Herhangi bir yüzey seçimi yapmadan, kapalı bir kontur seçimi ile helisel türde takımyolu oluşturabilmeyi sağlamaktadır. 2.5 eksen takımyolları arasına eklenmiş bu yeni takımyolu prosedürü, duvar işleme, diş açma vb. işlemler için hızlı ve kolay bir şekilde takımyolu oluşturmayı sağlar.

2.5 Eksen Güvenlikli Açık & Kapalı Profil Takımyolu

Safe Open Profil ve Safe Closed Profil takımyolu prosedürleri ekstra güvenlik önlemleri sağlaması amacıyla ekleme yapılmıştır. Açık ve Kapalı Kontur Profil işleme takımyolu prosedürlerimiz ile uygulanış biçimleri aynıdır. Yeni prosedürlerin farklı olduğu kısım daha fazla güvenlik seçeneklerinin eklenmiş olmasıdır. Check Surface ve Part Safe Milling özelliklerini içermektedir.

Köşe İşleme Takımyolu – Corner Plunging

Yukarıdan aşağıya doğru malzeme kaldırarak çalışabilen yeni Köşe İşleme (Corner Plunging) prosedürü ile köşelerde verimli yarı kaba veya son işleme yapılabilir. 2 farklı seçenek içermektedir. Yan adım ve yüzey ofseti kullanma imkanı bulunmaktadır. Bu yeni kalan talaş temizleme takımyolu, ceplerin köşelerinde daha temiz bir yüzey sonucu elde edebilmeyi sağlamaktadır. Cep Yöneticisini kullanarak, takımyolu oluşturulacak tüm köşeleri kendisi otomatik tanımlamaktadır.

Otomatik 5 Eksen Kaba Talaş

Çok yönlü parçalar için optimize edilmiş Kaba Talaş uygulaması, sistem tarafından tamamen ve otomatik olarak en uygun yön tayini ile, minimum işleme süresinde maksimum talaş kaldırma için programlanabilir ve hesaplanabilir. Kullanıcılar artık karmaşık parçalarda sistemin kendileri için Kaba Takımyollarını hesaplama yapmasına olanak sağlar.

5 Eksen Otomatik Çapak Alma & Pah Oluşturma Takımyolu – Deburring

Geometriyi, yüzeyleri veya modelin tamamını seçerek çapak alma işlemlerini otomatik programlayın. Takımyolu, makine eksen limitlerini ve tutucuyu dikkate alarak olası çarpmalara karşı koruma sağlar. Kullanıcılar bu uygulamayı 3, 4, ve 5 eksen işlerde kullanabilirler.

Geodesic Takımyolu

Karmaşık parçalar üzerinde bile 3B sabit adım takımyolu oluşturabilen yeni ve yüksek kaliteli bir takımyolu. Referans çizgi tanımlamayı, ters açı işlemeyi destekler ve çarpmaları önlemek için tutucuyu dikkate alır. Kullanıcılar, genellikle kalıp çekirdekleri gibi yüksek kaliteli son işleme (Finish) gerektiren parçalar için veya ek giriş noktası olmayan uçtan uca sürekli bir takımyolunun gerekli olduğu durumlar için 3, 4, ve 5 eksen takımyolu oluşturmada kullanabilirler.

Facing – Outside-In Parallel – Dıştan İçe Tek Yön Kesim

Cimatron 15 versiyon ile Facing prosedürü içerisine ilave bir seçenek ekleme yapıldı. Bu seçeneğin amacı tek yönlü kesimlerde zamandan tasarruf sağlamaktır. Paralel işleme seçeneği içerisine ekleme yapılmış olan bu özellik sayesinde takım kesme yönünü koruyarak işlemi gerçekleştirir ve takımyolu üzerinde istenmeyen kalkışları önler.

Geliştirilmiş Tutucu & Şaft Kontrolü

Kullanıcıların daha basit bir şekilde anlamaları ve tüm parametreler üzerinde daha kolay bir kontrol sağlanması amacıyla Tutucu & Şaft kontrol alanı büyük ölçüde geliştirildi. Görsel olarak seçenekleri değiştirebilir ve daha fazla kullanıcı kontrolü sağlayabilirsiniz. Kullanıcılar, dikkate alınacak ve göz ardı edilecek alanları kontrol edebilirler.

3+2 Çoklu Eksen Kalan Talaş Temizleme Otomasyonu

Guided Cleanup uygulaması 14 versiyon ile birlikte kullanımına sunulmuştu. İşleme yapılan takımdan malzeme kalan bölgeleri hesaplar ve segmentler oluşturur. 15 versiyon ile birlikte otomatik yön bulma özelliği geliştirme yapıldı. Takım ve tutucu şeklini dikkate alarak optimize şekilde yön önerisi yapar. Özellikle çoklu eksen çalışmalar için takımın işleme açısına uygun çalışma yönünü otomatik bir şekilde oluşturarak kullanıcı için avantaj sağlar.

Kriter ile Z Limit Belirleme

Z-Top ve Z-Bottom değerleri artık Kriter ile (Yeni Seçenek) veya Manuel (Eski Seçenek) şekilde tanımlanabilir. Seçilen objeye göre yükseklik mesafesi otomatik tanımlanır.

Finiş Prosedürlerde Scallop Değeri Kullanımı

Finiş operasyonlar içerisine, takımyolu adım aralığını doğrudan belirleyebileceğiniz Scallop seçeneği ekleme yapıldı. Scallop seçeneği, Finiş işlemelerde yüzey kalitesini belirler. Açılı duvarlar için program hazırlarken kullanılan paso miktarı küçüldükçe hesaplama süresi artmaktadır. Pasolar arasında oluşacak açıklık da bilinmemektedir. Artık bu yeni seçenek sayesinde arzu edilen işleme değerini belirleyebilmek çok daha basit. Bu yeni özellik, Scallop değerini doğrudan tanımlama imkanı sağlar. Dik adım değeri, kesici takım ve ortalama eğime bağlı olarak sistem tarafından otomatik olarak hesaplanır.

Geliştirilmiş Kesici Takım Görüntüleme Ekranı

Takım kütüphanesinden bir takım seçerek artık imleç üzerinde canlı şekilde görüntülenebilir. Takımyolu üzerinde istenilen bir noktaya konumlandırılabilir. Takım, tutucu ile veya tutucu olmadan görüntülenebilir. Kullanıcı takımın saydamlığı da kontrol edilebilir. Ek olarak, takımın X, Y ve Z koordinatları bilgi çubuğunda görüntülenir.

AFC (Otomatik Hız Kontrolü) ile Kaba Talaş Verimliliği

Malzeme kaldırma oranı ve talaş yükü parça geometrisine göre değişiklik gösterebilir. AFC (Otomatik Hız Kontrolü), kesme hızını kontrol ederek otomatik olarak telafi eder. Bu da daha yumuşak ve daha güvenli hareketler, daha hızlı Kaba işleme süresi, makine mili ve eksenlerde daha az köklü değişiklikler ve daha uzun takım ömrü sağlar. Takım Yükü hesaplamaları 15 versiyon ile geliştirilmiştir ve daha doğru ve güvenilirdir.

Yeni Dairesel Segmentli Kesici Takım – 3 Radii

Barrel, Lens ve Oval takımların ardından artık 3 Radii türü kesici takım Cimatron takımyolu stratejileri ile kullanılabilir. Bu türde kesici takımlardan herhangi birinin kullanılması, işleme süresini kısaltırken daha iyi bir yüzey kalitesi sağlamaktadır.

Kaba Talaş Performansı

Kaba Talaş hesaplama performansında verimlilik sağlayacak geliştirmeler yapıldı. Boşta geçiş hareketleri düzenlenerek işleme süresi düşürüldü ve takımyolu bağlantıları için geliştirmeler yapıldı.

Stok Güncelleme Performansı

Stok hesaplama performansı ve kararlılığı, özellikle birçok küçük prosedürün karmaşık bir stoğu güncelleştirdiği durumlarda %30’a kadar iyileştirilmiştir. Yeni mekanizma, duyarlılık kaybetmeden stok verilerini bir prosedürden diğerine daha hızlı geçirir.

CMM Ölçüm Değerlerini Okuma

CMM tezgahına gönderilmek üzere Cimatron içerisinde hazırlanmış olan 3B Prob noktaları artık makine kontrolü sonrasında karşılaştırma yapmak ve parça üzerinde sonucu görebilmek için Cimatron içerisinde okunabilir. CMM kontrolü sonrasında çıkan değerler Cimatron içerisine alınır ve belirlenen noktalar üzerindeki değerler karşılaştırma yapılarak kaçıklık kontrol edilir, rapor olarak çıkartılır.

NC Report Geliştirmeleri

Kullanıcılar artık bir NC Rapor oluştururken Stok ve Part bilgilerini dahil edebilir. NC Rapor, stok tipi (Box, Bounding Box, By Surfaces, Revolve), stok boyutu, ofset vb. bilgileri içermektedir. Part bilgileri için, seçilen yüzey miktarı ve part tipi belirtilmektedir. Eğer bir Set içerisinden seçim yapıldıysa, tüm bilgiler rapora eklenir.

Yardımcı Prosedür – Utility Procedure

Bu yardımcı prosedür tipi, Post ve Rapor’a kod sağlamak için eklenmiştir. Prosedür, takımyolu hareketleri veya kesici takım içermez, yalnızca post işlemciye iletilen bir dizi parametre içerir. Yeni prosedür, torna makineleri için tasarlanmıştır, ancak herhangi bir makine için de kullanılabilir.

İlave Soğutma Türleri

Cimatron 15 versiyon ile birlikte soğutma seçenekleri arasına yenileri eklendi. Artık, tek bir takımyolu içerisinde, birden fazla soğutma türü ve ayrıca basınç değeri tanımlayabilmek mümkündür.

Yeni Kalan Talaş Temizleme Seçeneği

Fazlalık talaşı kaldırmak için bir Temizleme takımyolu gerekli olduğu durumlarda, Finiş operasyonundan önce bir Yarı Kaba gerekmektedir. Cimatron’da, Finiş pasolarının ofsetlerine dayalı olarak, yeni bir Yarı Kaba işleme stratejisi geliştirildi. Yeni strateji eskisinden daha yumuşak ve daha düzenli bir takımyolu oluşturur. Eski yöntem de mevcuttur ve kullanıcı hangi yöntemi kullanacağına karar verebilir.

Yeni 3B Takım Telafisi

3B kesici takım telafisinin kullanılması, takımyolunu yeniden programlama yapmadan makine kontrol paneli üzerinden takım yarıçapının kontrol edilmesini sağlar. Cimatron içerisinde, 2.5 eksen takımyolları için 2B Telafi seçeneği mevcuttu. Cimatron 15 versiyon ile birlikte artık, 3 eksen takımyolları için 3B Telafi seçeneği kullanılabilmektedir. Navigatör içerisine giriş yapıldığında vektör yönü görüntülenmektedir.

Limit Açıları Kontrolü

Finish by Limit Angle ve Rest Milling prosedürleri artık yatay ve dikey bölgeler için Minimum ve Maksimum açıları kontrol edebilme seçeneğine sahiptir. Bu özellik, takımların en iyi işleme açılarına göre bir açı aralığı belirleyebilmeyi sağlar. Bu sayede açılı yüzeylerin işlenmesi konusunda kullanıcılar için avantaj sunar.

Otomatik Delik Delme Geliştirmeleri

Cimatron 15 versiyon ile birlikte, Otomatik Delik Delme içerisinde delik gruplarını tanımlama ve sınıflandırma başta olmak üzere bir çok geliştirme yapıldı. Artık gruplar, delik geometrisi ve niteliklerine göre adlandırılmaktadır. Program ayarları içerisinde bu ayarlamaları kendiniz yapabileceğiz özel bir alan ilave edilmiştir. Ayrıca Helisel İşleme prosedürü içerisine ilave olarak 2B Takım Telafi seçeneği ekleme yapıldı.  Takım sıra numarası yanı sıra manuel delik atamaları konusunda da yenilikler getirildi.

Simülatör Geliştirmeleri

Performans geliştirmeleri yanı sıra malzeme analizi için geliştirmeler uygulandı. Analiz tablosu değerleri ve renkleri ile simülatörün güvenlik ofset değerleri artık şablon olarak kayıt edilebilir ve geri yüklenebilir.

Silindirik Stok Oluşturma

Cimatron 15 versiyon ile artık yeni bir Stok oluşturma seçeneğimiz mevcut. 15 versiyon öncesinde bir silindir stok oluşturmak için Cimatron’un var olan CAD araçlarını kullanıyorduk. Artık, doğrudan bir silindir şeklinde stok tanımlayabilmek mümkün.

Takımyolları Arasında Doğrudan Geçiş

Finiş operasyonları için hızlı geçiş hareketlerinde avantaj sağlaması amacıyla Straight Line seçeneği ekleme yapıldı. Bu yeni seçenek, takımyolları arasında doğrudan bir geçiş yapmayı sağlıyor. Bounding Box seçeneği bu versiyona kadar standart kullanmakta olduğumuz özellikleri içermektedir.

Daha fazla bilgi için formu doldurun
Cimatron hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Cimatron Teknik Destek Sorumlusu

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin