FSI – Tümleşik Isı Transferi Yapısal Akış Analizi

0
993

Son güncelleme: 22.08.2023

Ürün geliştirme sürecinde tasarımın başarısı, hem termal hem de yapısal çalışma koşullarını karşılaması gerekmektedir. Önemli sayıda çalışma arızası veya performans sorunu, termal  sorunlardan kaynaklanmaktadır. Sıcaklık değişimi deformasyon yaratarak  yapılar üzerinde gerilmenin artmasına doğrudan bir etkiye sahip olabilir.

Örneğin, ısı eşanjörleri veya elektronik bileşenler tasarlanırken, sıcaklık değişikliklerinin cihazın yapısal performansı üzerindeki etkisi dikkate alınmaktadır. Bu yaklaşıma Termal Stres Analizi denir. Termal stres analizi; termal genleşmeyi değerlendirmek için sıcaklık etkisini içeren statik analizi ifade eder. SOLIDWORKS analiz çözümleri, termal stres analizini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

SOLIDWORKS Flow Simulation ürünüyle de kullanıcıların sıvı ve gaz akışını  içerisinde bulunduran ısı transfer analizlerini gerçek dünya koşullarında analiz etikten sonra akışkanın oluşturmuş olduğu yükleri (basınç, sıcaklık..) SOLIDWORKS Simulation aktararak yapı üzerindeki gerilmenin, yer değiştirmenin etkilerini görebilirsiniz.

FSI Birleştirilmiş Analiz Adımları

  • SOLIDWORKS Flow Simulation’da bir akışkan termal analizi çalıştırın. (konveksiyon, iletim ve radyasyon dikkate alınır)
Isı Transferinin Hesaplandığı Bir Analiz Çalıştırma

SOLIDWORKS Flow Simulation’dan gelen sıcaklık sonuç dosyaları seçilerek basitçe içe aktarılır. SOLIDWORKS Simulation özellikler kısmına girdikten sonra Akış/Termal Etkiler  kısmında sıcaklık yada akışkan basınç seçeneğine .fld dosyasını yükledikten sonra akış yüklerini SOLIDWORKS Simulation ekranında görebilirsiniz.

  • SOLIDWORKS Simulation analizini çalıştırdıktan sonra gerilme, yer değiştirme dağılımını gözlemleyebilirsiniz.
Von Mises

Daha detaylı bilgi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz. Ürün sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SOLIDWORKS Flow Simulation hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Şirketlerin Daha İyi Ürünler Tasarlamasına Yardımcı Olmak Sertifika :PROFESSIONAL - Simulation

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin