Malzeme Listesi Bölme ve Sıralama

0
207

SOLIDWORKS’te bir tasarımı tamamladıktan sonra teknik resmini hazırlarken kullanılan Malzeme Listesi’ni bölebilir ve farklı özelliklere göre sıralama yapabiliriz.

MALZEME LİSTESİ AYIRMA

Aşağıdaki montaj üzerinden sadece parça seviyesinde alınmış Malzeme Listesi Tablosu’nu özelleştirme işlemlerini inceleyelim.

Örnek Montaj

Malzeme Listesi’nin sol üst köşesine sağ click> Ayır > Yatay Otomatik Ayırma seçimiyle satır sayısını ve tabloların yerleşimini yatay veya dikey olarak ayarlayabilirsiniz.

Ayır Seçimi Özellikleri ve Uygulaması

Aşağıdaki örneklerde Malzeme Listesi 10’lu satırlara bölünmüş ve yatay/dikey olarak Ayırma işlemlerinin uygulaması yapılmıştır.

Malzeme Listesini Yatay Ayırma
Malzeme Listesini Dikey Ayırma

Ayrıca tabloyu bölmek istediğiniz bir hücreye sağ tıkladıktan sonra Yatay Otomatik Ayırma , Yatay Olarak Üst , Yatay Olarak Alt ve Dik Olarak Sağ seçimleriyle bölme işlemleri yapabilirsiniz.

İstenilen Hücreden Ayırma Seçenekleri

Malzeme Listesini Ayırma özelliği sayesinde uzun olan tablolarınızı dilediğiniz gibi bölebilir ve konumlarını kolay bir şekilde ayarlayabilirsiniz.

Peki ayrılmış malzeme listelerini birleştirmek mümkün mü ? Elbette , daha önce ayrılmış malzeme listelerini birleştirebilmek için ayrılmış bir tabloya sağ tıklayıp > Tabloları Birleştir seçimi yeterli olacaktır.

MALZEME LİSTESİ SIRALAMA

Malzeme Listesinde Sıralama yapabilmek için tablo üzerinde herhangi bir noktaya sağ click yaptıktan sonra Sırala seçimini yaptığımızda karşımıza aşağıdaki ekran gelecektir.

Sıralama Seçenekleri

Montaj Sırasını Takip Et : Öğe numaralarını tasarım ağacındaki montaj sırasını takip edecek şekilde ayarlanır. Aynı şekilde alt montaj sırasını da takip edecek şekilde sıralama yapabilmek için ilgili seçimi yapabilirsiniz. Bu seçimler yapıldığında diğer özellikler pasif duruma geçmektedir. Sadece sıralamayı kaydet ve öğe numaralarını değiştirme seçimleri aktif kalmaktadır.

Sırala : Bu sekmeler içerisinde bir sütunun adını sıralamak için Artarak veya Azalarak seçimleri yapılır.

Öğeleri Grupla : Malzeme listesi montaj, parça ve diğer kategorilerine göre sıralanır. Birden fazla seçim yapıldığında ise aralarında sıralama yapılabilir. Diğer kategorisi kullanıcı tanımlı değerlerdir.

Yöntem : Sözlü , sıralanacak her sütundaki her basamağa soldan sağa doğru alfabetik bir sıralama uygular. Sayısal ise sayının büyüklüğüne göre sayılar arasında bir sıralama uygular.

Sıralama Kaydetme : Bu seçim ile yapılan değişiklikler malzeme listesi özelliği olarak kaydedilir ve malzeme listesinde yapılan özelleştirmeleri şablona kaydetmek isteniyorsa  tabloyu farklı kaydet > *.sldbomtbt uzantısıyla kaydedilmelidir.

Öğe Numaraları : Bir dosya adı değiştirildiğinde, bileşenin malzeme listesindeki öğe numarası korunur.

Aşağıdaki birinci örnekte Malzeme Listesi parça seviyesinde sözlü olarak ve miktar sütununun azalarak seçimleriyle oluşturulmuş ve bu seçimler için sıralama ayarları da kaydedilmiştir.

1. Örnek – Parça Seviyesinde Miktar Sütununun Sözlü Azalmasına Göre Sıralama

Aşağıdaki ikinci durumda ise Malzeme Listesi unsur ağacındaki montaj ve alt montaj sırasını takip ederek sıralanması görülmektedir.

2. Örnek – Montaj ve Alt Montaj Sırasına Göre Sıralama

Aşağıdaki üçüncü örneğimizde ise montaj > parça sırasına göre gruplanmış ve parça numarası sözlü olarak azalarak sıralanması durumu görülmektedir. Ayrıca bu sıralama seçimleri de kaydedilmiştir.

3. Örnek – Montaj > Parça Sırasına Göre ve Parça Numarasının Sözlü Azalarak Sıralanması
SOLIDWORKS Teknik Destek Mühendisi | Sertifikalar: CSWE

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin