Mesh Kalitesini Artırmanın Yolları

0
932

Sonlu elemanlar ile analiz yapan birçok insanın merak ettiği mesh kalitesini yani eleman sayısının, eleman yoğunluğunun yaptığı analizin doğruluğu için yeterli olup olmadığıdır. Bu yazımızda mesh kalitemizi nasıl artırabileceğimize ve doğru eleman boyutunun nasıl seçilmesi gerektiğine değinilmiştir.

Uyumlu Mesh -Uyumsuz Mesh

Birden çok gövde veya parça ile analiz gerçekleştiriyor parçaların birbiriyle temas eden yüzeylerinde düğümleri üst üste gelmesini isteriz.Üst üste gelen nodlarda kuvvet aktarımı daha iyi gerçekleşmektedir.Bağlantıların altında global olarak gelen temas setinin içerine sağ tıklayıp girdiğimizde birbirine temas eden yüzeyler birbiriyle uyumlu bağlansın seçeneğini seçer isek SOLIDWORKS Simulation düğümleri üst üste getirmektedir.Aşağıdaki resimde uyumlu mesh ile uyumsuz mesh karşılaştırılması gösterilmektedir.

uyumlu uyumsuz mesh kalitesini
Uyumlu-Uyumsuz mesh

Doğru Eleman Boyutunu Bulmanın Yolları

Eleman ağının kalitesini değerlendirmek için en temel ve en doğru yöntem, belirli bir konumdaki maksimum gerilme yakınsamasını elde edene kadar eleman ağını daha küçük elemanlarla sıkıştırmaktır. (mesh convergence).Ağ yapısını oluşturmaya kaba bir eleman boyutu ile başlanmalıdır. Çünkü kaba bir ağ yapısı, daha az hesaplama kaynağı gerektirir. Hata oranı yüksek bir çözüm sunsa bile uygulanan yükler ve sınır koşulları hakkında kaba bir doğrulama ve kontrol imkanı verir.Daha sonra mesh boyutu belirli oranlar ile küçültülerek bir önceki gerilme  değeriyle karşılaştırılır.Gerilmenin bir öncekine oran ile çok az değiştiği eleman boyutumuz yeterlidir denilebilir.

Gidişat Takipçisi

Gidişat Takipçisi
Gidişat Takipçisi

 

Analiz ağacımızda en üstündeki static1 üzerine sağ tıklayıp gidişat takipçisi ekleyebilirsiniz.Mesh boyutlarını küçültüp analizi çözdüğümüzde analiz sonuçlarını arka planda tek tek kaydederek bize gerilme yer değiştirmenin grafiksel olarak değişimini bize verir.Alttaki grafikten de anlaşıldığı üzere gerilme değerlerindeki değişim gittikçe azalmış.Eleman boyutumuz yeterli diyebiliriz.

 

 

Stress Yakınsama Tablosu
MESH – Yakınsama Tablosu

Elaman Gerilmesi ile Düğüm Gerilmesinin Karşılaştırılması

mesh kalitesini
MESH – Düğüm Ve Eleman Gerilmesi

Mesh kalitesini kontrol etmenin bir diğer yolu olarak düğüm noktalarının maksimum gerilme değeriyle elemanların maksimum gerilme değeri karşılaştırılabilir. Elamanlar ve düğümler üzerindeki gerilmelerin birbirine oldukça yakın olmasını isteriz.Aradaki farkı azaltmak için eleman boyutunu küçültmeliyiz.

Sonuçlar klasörü altındaki stres  grafiğine sağ tıklayıp tanımı düzenle açılan ekranda gelişmiş seçeneklerden düğüm ve eleman değerlerini görebilirsiniz.

Sizler de bu yöntemler ile yaptığınız analizlerin hassasiyetini daha iyi ayarlayabilir daha doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz. Ayrıca SOLIDWORK Simulation sonuçlarının doğruluğu hakkında ki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Mesh Kontrol parametreleri hakkında bu yazıya da göz atabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin