SOLIDWORKS için Minimum Bilgisayar Donanımı Ne Olmalı?

1
18372

SOLIDWORKS 2019 yazılımının bilgisayarınızda sorunsuz olarak çalışması için aşağıdaki minimum donanım ve yazılım özelliklerinin bilgisayarınızda bulunması önerilmektedir:

  • İşlemci: 3.3GHz işlemci hızı
  • İşletim Sistemi: Windows 10 64 Bit, Windows 7 SP1 64 Bit
  • Hafıza (RAM): 16 GB veya daha fazla (ECC RAM Önerilmektedir)
  • Hard Disk: Solid State Drive (SSD), en az 20GB boş alan
  • Ekran Kartı: NVIDIA Quadro veya AMD Radeo Pro / Fire PRO serisi ekran kartı
  • İnternet Bağlantısı: Ürün aktivasyonu ve Servis paketlerini indirmek için

İŞLEMCİ

SOLIDWORKS hem Intel hem de AMD işlemci altında çalışabilir. Fakat işlemci mutlaka SSE2 (Streaming SIMD Extension 2) özelliğine sahip olmalıdır.

İŞLETİM SİSTEMİ

SOLIDWORKS 2019 resmi olarak aşağıdaki işletim sistemlerini destekler:

  • Windows 7 SP1 64-bit
  • Windows 10 64-bit

Windows Home versiyonları desteklenmemektedir. 32-bit işletim sistemlerinin hiçbiri SOLIDWORKS tarafından desteklenmez.

RAM

SOLIDWORKS’ün kararlı çalışması için en az 16 GB RAM gereklidir. Eğer büyük Montajlar ile uğraşıyorsanız RAM miktarını da arttırmanız gerekecektir.

HARD DISK

Açma, kapama ve kaydetme işlemlerinde en iyi performans için SSD diskler önerilir. SSD diskler HDD disklere göre 10 kat daha hızlı olarak bu işlemleri gerçekleştirir.

EKRAN KARTI

NVIDIA Quadro, AMD FirePro veya AMD Radeon Pro WX serileri sertifikalı SOLIDWORKS ekran kartlarıdır. OpenGL destekli ekran kartı 3B model görüntülemede özellikle yenileme, döndürme, yakınlaştırma ve taşıma işlemlerinde oldukça iyi performans gösterir.

AĞ ÜZERİNDEN ÇALIŞMA

SOLIDWORKS dosyaları ağ üzerinde bulunsa bile performans ve veri kaybı yaşanmaması için mutlaka lokal bilgisayara alınıp çalışılmalıdır. Ağ (network) üzerinden çalışma her zaman veri kayıplarına, program hatalarına ve yavaşlamalara sebep olabilir. Ortak çalışma ortamında SOLIDWORKS PDM çözümlerinin kullanılması önerilir. Ağ üzerinde saklanan dosyalar SOLIDWORKS PDM kullanılarak açıldığında otomatik olarak önce kendi bilgisayarınıza alınır (cache). Siz üzerinde çalışıp dosyayı kaydettikten sonra kasaya gönder komutu ile değişen dosyalar tekrar ağ üzerinden olması gereken yerlere kaydedilir. Bu işlemler arka planda otomatik olarak gerçekleştirildiği kullanıcılar lokalde çalışmanın verdiği performans ile aslında ağ üzerinde yedeklemeli olarak çalışmış olurlar.

1 Yorum

  1. Merhaba öğrenci olan kızım için solid yüklenebilecek bir laptop almak istiyoruz tavsiyeniz nedir. Öğrenci lisansları olabiliyor mu

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin