Süspansiyon Salıncak Titreşim Analizi

0
60

Bu makalemizde daha önce statik analizini yaptığımız süspansiyon salıncak kolunun frekans-titreşim analizini SOLIDWORKS Simulation ile gerçekleştireceğiz.

Süspansiyon salıncak kolu titreşim analizi için kullanılan malzeme, mesh ve sabitleme işlemleri süspansiyon salıncak kolu statik analizinde kullanılanlar ile aynıdır. İlgili tanımlama detaylarına süspansiyon salıncak statik analizi makalemizden erişebilirsiniz.

Süspansiyon salıncak statik analizi içeriğimize buradan erişebilirsiniz.

Süspansiyon salıncak kolu titreşim analizinde statik analizden farklı olarak yük uygulama işlemi gerçekleştirilmemiştir.

Titreşim analizi için analiz senaryosuna sağ tıklanarak Özellikler için girilip Seçenekler kısmından Frekans Sayısı bölümü 10 adet mod olacak şekilde belirlenmiştir.

Frekans Etüdü Özellikleri
Frekans Etüdü Özellikleri

Mod sayısı kararı, incelenecek olan frekans değeri ve kütle katılım oranına istinaden verilmektedir.

İlgili tanımlamalar neticesinde analiz çözdürülerek mod ve frekans değerlerine karşılık gelen deformasyon grafikleri elde edilmektedir. İlgili deformasyon grafikleri bir miktar belirtmemekte olup oransal olarak gösterim sağlamaktadır. Örnek olarak modelin 1. moddaki deformasyon grafiği aşağıdaki görselde gösterilmiştir.

Süspansiyon Salıncak Kolu Mod -1 Deformasyon Sonucu
Süspansiyon Salıncak Kolu Mod -1 Deformasyon Sonucu

Analiz çözdürülmesiyle birlikte rezonans frekansları ve kütle katılım değerleri elde edilmektedir. Söz konusu değerlere Sonuçlar klasörüne sağ çıkan menü üzerinden erişilebilmektedir. İlgili değerler aşağıdaki listelerde yer almaktadır.

Kütle katılım oranı için X, Y ve Z eksenlerindeki toplam ifadelerinde yer alan % değerlerinin sistemin çalıştığı eksenlerde %70-80 ve üstü oranlarda olması önemlidir. Bu oranı elde etmek için mod sayısı arttırılarak analiz çözdürülebilir. Bu senaryoda 10 modda tüm eksenlerde yaklaşık %70 oran elde edilmiştir. Bu sebepten ötürü 20 mod olacak şekilde tekrar çözdürülerek kütle katılım oranı tüm eksenlerde %80 olacak şekilde sağlanmıştır. Kütle katılım oranına istinaden X ekseni için 6. mod, Y ekseni için 1. mod, Z ekseni için 4. mod önemlidir. Söz konusu modlar ilgili eksenlerde görülen en yüksek kütle katılım oranına sahiptir. Bu nedenle bu modlarda yer alan frekans değerleri sistem için göz önünde bulundurulması gereken frekans değerleridir. Sistemde bu frekans değerlerine karşılık gelebilecek motor devri, eklem ve eksen hız değerleri incelenerek tasarım gerçekleştirilmelidir.

Süspansiyon Salıncak Kolu Rezonans Frekans Listesi
Süspansiyon Salıncak Kolu Rezonans Frekans Listesi
Süspansiyon Salıncak Kolu Kütle Katılım Oranları
Süspansiyon Salıncak Kolu Kütle Katılım Oranları

Analiz işlemlerinin gerçekleştirilmesi ile ilgili olarak detaylı eğitim videomuza aşağıdan ulaşabilirsiniz.

SOLIDWORKS Simulation ile statik, frekans, termal, burkulma, yorulma, dinamik ve daha pek çok analiz senaryosu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bu tip çalışmalar için analiz hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

SOLIDWORKS Simulation hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Elite Applications Engineer, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin