PDM Kasasında Dosyaların SOLIDWORKS Yıl Sürümlerini Yükseltme

PDM Dosya Versiyon Yükseltme uygulamasını kullanarak kasadaki dosyaların PDM sürümlerini yönlendirecek şekilde dosyalarınızın SOLDIWORKS yıl bazlı sürümlerini toplu olarak güncelleyebilirsiniz.

0
129

Son güncelleme: 10.01.2023

SOLIDWORKS programında montajlarımızı açarken performansı olumsuz etkileyen faktörlerden biri montaj içerisinde eski yıl sürümünde olan dosyaların bulunmasıdır. Montajları ve parçaları yeni SOLIDWORKS sürümlerinde açıp kaydettikçe söz konusu dosyalar yeni sürüm olarak kaydedilip güncellenmektedir. Performans sorunlarından kaçınmak için veya herhangi bir sebeple PDM kasasında bulunan dosyaların toplu olarak güncellenmesi için SOLIDWORKS PDM ile Versiyon Güncelleme Aracı (File Version Upgrade.exe) program tarafından sunulmaktadır. Bu uygulama ile kasanızdaki tüm SOLIDWORKS dosyalarının referans ve montaj bağlantılarını koruyarak ister mevcut PDM sürümü üzerine yazacak şekilde, ister yeni bir PDM sürümü atlayacak şekilde güncelleyebilirsiniz. Üstelik bağlı diğer bilgisayarları da devreye sokarak aynı işlemi birden fazla iş istasyonu ile tamamlayarak güncelleme süresini azaltabilirsiniz.

Dikkat:

 • Yükseltmeyi tüm kasaya tek seferde değil tek klasör bazında veya tek proje bazında bölünmüş kademelerle ilerleyerek tamamlayın. Olası yaşanacak bir sorunu önceden görmüş olursunuz. Tüm kasada yaşanacak bir sorun geri dönüşü zor bir durum yaratabilir.
 • Toolbox dosyalarınızın doğru referanslandığından emin olun. File Version Upgrade Tool güncellemeyi bilgisayarlara dağıtır. Eğer bir bilgisayardaki toolbox dosya yolunuz farklı ise toolbox dosyalarınızın dosya yolu değişebilir. Bu durumu engellemek için her bilgisayardaki toolbox ayarlarınızı kontrol etmelisiniz. Konuyla ilgili detaylı bilgi için Toolbox Parçalarım Neden Boyut Değiştiriyor? isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.
 • SOLIDWORKS yıl sürümü yükselen dosyalar söz konusu sürümden önceki SOLIDWORKS programında açılamayacaktır.
 • Bu uygulamaya sadece SLDPRT, SLDASM, SLDDRW formatlarındaki dosyalar dahil edilir.
 • SOLIDWORKS şablon dosyalarını bu araç ile yükseltemezsiniz.

Aşağıdaki başlıklarda kasadaki dosyaların SOLIDWORKS Versiyon Güncelleme işlemi uygulamalı bir şekilde adım adım gösterilmektedir.

PDM File Version Upgrade Uygulamasının Yüklenmesi

Bu uygulamaya SOLIDWORKS kurulum dosyaların içerinden ulaşarak kurulumunu yapabilirsiniz. Kurulum dosyaların içerisinde bulunan SWPDMClient klasörün içerisindeki Support klasöründen File Version Upgrade uygulamasına ulaşabilirsiniz. Örneğin SOLIDWORKS 2021 sürümün kurulum dosyalarında SOLIDWORKS 2021 SP05.1 > SWPDMClient Support > File Version Upgrade > File Version Upgrade.exe  klasör konumundan kurulum sihirbazini çalıştırarak uygulamayı yükleyebilirsiniz.

File Version Upgrade uygulamasının dosya konumu

Kurulum işleminin tamamlanmasından sonra uygulamayı başlat menüsündeki SOLIDWORKS PDM klasöründen ulaşarak çalıştırabilirsiniz.

Başlat menüsünden programı çalıştırınız. Başlat > SOLIDWORKS PDM > File Version Upgrade

Versiyon Yükseltme Sihirbazının Seçenekleri

File Version Upgrade uygulamasını çalıştırdıktan sonra aşağıdaki adımlarda gösterilen seçenekler takip edilerek uygulama tamamlanır.

Yükseltme Çalışma Talimatını Başlatmak

Yükseltme zamanını azaltmak için, her biri yükseltme aracını çalıştıran birçok iş istasyonu eş zamanlı yükseltme gerçekleştirebilir. Yükseltme aracını çalıştıracak ilk iş istasyonu koordinatör iş istasyonu olarak davranır ve yükseltme planını oluşturur (Plan, yükseltme işlemine katılan her bir iş istasyonu için bir adet olmak üzere birçok çalışma talimatı dosyasından oluşmaktadır).

işlemin çalışma talimatı seçilir.
işlemin çalışma talimatı seçilir.
 1. Yükseltme için çalışma talimatı dosyaları ayarlar.
 2. Yükseltme için oluşturulmuş bir çalışma talimatı dosyasını çalıştırır.
 3. Beklenmedik şekilde sonlandırılan bir yükseltme işlemini tekrar dener.
 4. Yükseltmenin genel ilerlemesini ve her bir çalışma talimatı dosyası için ilerlemeyi görüntüler.

Sürüm Seçimi

Bu adımda yükseltilecek SOLIDWORKS sürümü seçilir. Uygulamanın kurulduğu sürüm ve ek olarak geriye doğru son iki sürüm seçenek olarak sunulur.

Dikkat: Seçtiğiniz SOLIDWORKS sürümünün yükseltme işlemine katılacak tüm iş istasyonlarında kurulmuş olması gerekmektedir.

Yükseltilmesi istenilen sürüm seçilir.
Yükseltilmesi istenilen sürüm seçilir.

Kasa Seçimi

Kurulu olan tüm kasalar bu listede görüntülenir. Yükseltmek istenilen dosyaları içeren SOLIDWORKS PDM kasası bu adımda seçilir.

Not: Seçilen kasada oturum açık değil ise ilerlemek için oturum açma iletişim kutusu görünür. Kullanıcı adınızı ve parolanızı girerek oturumun açılması istenir. 

Yükseltilmesi istenilen kasa bağlı kasalar listesinden seçilir.

Yükseltilecek Dosyaların Seçimi

Bu adımda belirli dosya uzantıları içerisinden herhangi bir dosya türünün yükseltilmesi için seçenekler sunulur. Ayrıca kasa içerisinde tüm kasa dosyalarını seçebildiğimiz gibi herhangi bir klasör veya birden fazla klasör seçerek sadece belirlenen konumlardaki dosyalar yükseltilebilir. Ek olarak dosyaların arşiv sunucusundaki verilerde kayıtlı değişkenlere göre dosyalar filtrelenerek ayıklanmasını sağlanabilir.

Yükseltilecek dosyaların konumları seçilir.
 1. Varsayılan olarak tüm SOLIDWORKS dosya uzantıları dahil edilir, ancak gösterilen listeden belirli bir dosya türü (sldprt, sldasm, slddrw) seçilerek sadece seçilen uzantılı dosyalar yükseltilebilir.
 2. Varsayılan olarak seçilen kasanın ana klasör konumu seçilidir. Bu şekilde kasanın içerisinde bulunan tüm klasörlerin içerisindeki dosyalar dahil edilir. Ancak bu listenin altında bulunan ekle ve kaldır seçenekleriyle sadece belirli klasörler seçilebilir veya seçimler kaldırılabilir.
 3. Seçili kasadaki veya klasördeki tüm alt klasörlerin içeriğini yükseltmek için Alt klasörleri dahil et öğesi seçilir. Kasa içerisinde bir klasörü belirtmezseniz Alt klasörleri dahil et öğesini seçmelisiniz. Aksi halde, dosyalar dönüştürülmez.
 4. İş akışı durumlarına bakmaksızın dosyaları yükseltmek için <Tüm durumlar> öğesini seçilir. Yalnızca belirli bir durumdaki dosyaları yükseltmek için tercih edilen durum seçilebilir.
 5. Kasa için tanımlanan değişkenler arasından seçim yapılarak belirlenen değişken değerine sahip dosyalar filtrelenerek işleme dahil edilmesi burada olan uç sekme ile uygulanır.

  Not: Birden çok değişken belirtirseniz yalnızca tüm değişkenlerde eşleşen değerlere sahip dosyalar yükseltilecektir.

  Arama sonucu listesinden istenilen dosyalar manuel olarak işaretli alandan kaldırılır ve işleme dahil olması engellenebilir.

Önceki ekranlarda belirttiğiniz kriterlere uyan dosyalar listelenir ve yükseltme için seçilir. Bir dosyanın yükseltilmesini engellememek için Yükselt kutusundan işareti kaldırılır.

Dikkat: Referans alınan bir parçayı temizlerseniz bunun üst dosyası yükseltilmez.

PDM Sürüm Seçenekleri

Bu adımda yükseltilecek dosyaların PDM sürüm tercihleri seçilir. İşlem için, PDM sürümünü atlatmadan uygulama seçeneği sunulur. Böylece PDM sürüm takipi etkilenmeden talep edilen tercihler seçilebilmektedir.

PDM Sürümü ile ilgili talep edilen seçenekler tercih edilir.

A. Bu seçenekte yükseltilen dosyaların yeni sürümleri oluşturulur ve sadece son sürümü yükseltilir. Dosyaların mevcut sürümlerini eski dosya formatında tutar. Bu durumda eski sürümlere bağlı referanslar mevcut olabilir. Buna istinaden eski sürümlere ve revizyonlara bağlı referanslara yönelik aşağıdaki senaryolar sunulur

Eski sürümlere başvurulan dosyalar

 1. Yeni Sürüme yeniden bağlandı seçeneği seçilerek eski sürümlerden referans alınan dosyalar yükseltilir ve referanslar dosyaların yeni sürümüne yönelik olacaktır. Bu durumda bir montajı referans verdiği dosyaların son sürümüne yeniden bağlanır, montaj ve alt parçaların son sürüm olmayan sürümlerine referans veriyorsa referanslar parçaların son sürümlerine taşınır.
  Dikkat: Referans alınan dosyaların daha yeni sürümlerinde geometri referans değişiklikleri varsa bu seçeneğin kullanılması istenmeyen montaj değişikliklerine ve hatalara neden olabilir. Ayrıca Mazleme listelerinde sürümlere göre Parça Numarası, Tanım veya Malzeme gibi özelliklerin değişmesine yol açabilir.
 2. Çıkartıldı seçeneği ile eski sürümlerinden referans alınan dosyalar yükseltilmez. Referanslar eski sürüm dosyalarına yönelik olmaya devam eder (önerilen seçenek).

Revizyonları güncelle

Revizyon etiketleri eski dosya sürümlerinde mevcutsa revizyonların güncellenip güncellenmeyeceğini ile ilgili tercihler seçilir.

 1. Revizyonu güncelleme seçilerek revizyon etiketi taşınmaz veya artırılmaz.
 2. Revizyonu taşı seçilerek revizyon durumu aynı kalır ve dosyaların yükseltilmiş sürümlerine taşınır.
 3. Revizyonu artır seçilerek revizyon düzeyi artırılır ve dosyanın yükseltilmiş sürümüne taşınır.

B. Bu seçenekte seçili dosya tipinin tüm sürümlerini yükseltebilir veya dosyaların son sürüm kombinasyonunu, referans alınan dosyaların tüm sürümlerini ve revizyon etiketlerine eklenen dosya sürümlerini seçebilirsiniz.

 1. Tüm sürümlerin üzerine yaz seçilerek kasadaki tüm dosyaları yükseltilen dosyalarla değiştirir.
 2. Üzerine yaz seçilerek yükseltilerek olan dosyaları belirtmenizi sağlar (önerilen seçenek).
 • Son sürüm: Tüm dosyaların son sürümünü ve yükseltilmiş bir dosyadan alınan bir referansta kullanılan dosyanın her sürümü yükseltilir ancak eski sürümleri yükseltmez.
 • Revizyonlu Sürüm: Revizyon etiketi olan tüm dosyalar ve yükseltilmiş bir dosyadan alınan bir referansta kullanılan dosyanın tüm sürümünü yükseltir.

C. Kopuk referans uyarısını atlamak için bu seçenek işaretlenir.

Yükseltme Seçenekleri

Yükseltme işleminin ek seçenekleri ayarlanır.
 1. Yükseltme işlemi için kullanılan araç SOLIDWORKS programının çalıştırıcı (.exe) uygulamasının konumu belirtir.
 2. Dosyanın geçmişinde gösterilecek işlem için bir yorum yazılması gerekmektedir. Bu alan zorunlu olarak doldurulması gerekir.
 3. Günlük dosyasının varsayılan konumu işlem yapılan kasa olarak seçilir.
 4. Ek seçenekler bu alanda tercih edilebilir.

Yükseltme İşlemini Tamamlandırmak Ve Raporlar

Daha önce belirtilen adımları ilerledikten ayarlanan seçeneklere istinaden yükseltme işleminin yapılacağı dosyaların türü ve adetlerini içeren bir liste görüntülenir. Talimata göre yapılacak olan toplu iş listelenir.

Yapılacak olan toplu işlemin ön bilgisi bu adımda görüntülenir.

Bu adımda devam diyerek işlem başlatılır. PDM kasasında dosyaların SOLIDWORKS sürüm yükseltme işlemi tamamlandıktan sonra işlemin raporu sunulur ve işleme ait log dosyası sistem tarafından oluşturularak rapor ekranında paylaşılır. Kasanızda belirtilen dosyalar talimatlara uygun bir şekilde SOLDIWORKS sürümleri yükseltilmiştir.

Günlük dosyasına bu ekrandaki linkten doğrudan ulaşabilirsiniz.
SOLIDWORKS PDM hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin