Anında 3B ve Ölçüleri Gösterme Seçeneği

0
53

Son güncelleme: 15.10.2021

Tasarlamış olduğumuz parçaları doğru ölçülere getirmek için hızlı bir şekilde düzenleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Parça ortamında bu işlemi çizmiş olduğunuz gövdeye Anında 3B özelliği ile doğrudan müdahale ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Anında 3B (Instant 3D), unsurları dinamik olarak değiştirmek için tutamaçlara, ölçülendirmelere ve geometrilere sürükleme ve hızlıca müdahale imkanı sağlar. Grafik ekranda bileşen üzerinde beliren ok işaretleri, eksenler ve ölçülere müdahale ederek düzenleme olanağı tanır.

Anında 3B Instant 3D
Anında 3B-Instant 3D

Anında 3b

Anında 3B özelliği otomatik olarak açık gelmektedir. “Unsurlar” sekmesi içinde yer alan bir özelliktir. Bu özellik kapalı olduğunda geometriye tıklayarak ölçülendirmeler, ok işaretleri ve eksenlere hızlıca erişim sağlanamamaktadır.

Anında 3B Kapalı
Anında 3B Kapalı Modda Model

Anında 3B özelliğinin yanı sıra Unsur Ağacında yer alan Detaylandırmalar kısmına sağ tıklayarak unsur ölçülendirmeleri ve detaylar gösterilebilmektedir.

Unsur Ölçülendirmeleri Göster
Unsur Ölçülendirmeleri Göster Seçeneği ve Parça Modeli

Parça üzerinde ölçülendirmeler gösterildiği gibi aynı işlem montaj üzerinde de gerçekleştirilebilmektedir.

Unsur Ölçülendirmelerini Göster Montaj
Unsur Ölçülendirmelerini Gösterme-Montaj Ortamı

Bu seçenek ile modelde yer alan ölçüler grafik ekranda kalıcı şekilde görüntülenerek müdahale edilebilmektedir. Bu sayede Tasarım Tablosu, Tasarım Etüdü gibi çalışmalarda ölçülendirme, parametre girme ve düzenleme işlemleri kolaylaşmaktadır.

Montajda Bileşen Ölçüleri
Montajda Bileşen Ölçüleri Görüntüleme ve Düzenleme

Detaylandırmalar kısmında yer alan “Detaylar” seçeneği içinde model üzerinde sağlanabilecek pek çok özellik yer almaktadır.

Detaylandırma Özellikleri
Detaylandırma Özellikleri

Anında 3B ve Detaylandırmalar ile modellerinizde yer alan ölçülendirme ve düzenleme işlemleriniz doğrudan ve hızlı şekilde kolayca gerçekleştirebilirisiniz.

SOLIDWORKS hakkında detaylı bilgi almak için ürün sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
Teknik Destek ve Analiz Projeleri Uygulama Mühendisi, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

CEVAP VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin