Otomotiv Sektörüne Yönelik Çarpışma Analizi-Webinar

0
610

Son güncelleme: 24.08.2023

28.03.2023 tarihinde düzenlemiş olduğumuz webinarımızda SIMULIA Abaqus özellik ve yeteneklerinden bahsettik. Otomotiv sektöründe gerçekleştirilen analizlere, çarpışma testlerine ve Non-Lineer Dinamik teorisine değindik. Bir aracın duvara çarpma etkisini SIMULIA Abaqus Explicit analiz ile gerçekleştirdik.

Sorulan Sorular

1-Mesh’in kaba olması analiz sonuçlarını etkiler mi? Mesh’i neye göre belirlemek gerekiyor?

Mesh’in kaba veya ince olması analiz sonucunu etkiler. Mesh’in ince olması genel olarak eleman ve/veya düğüm sayısını dolayısıyla örnek sayısını arttıracağından daha detaylı bir çalışma gerçekleştirilmiş olacaktır. Konuyla ilgili olarak Mesh Kalitesini Arttırmanın Yolları içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

2-Plastik malzemede lineer analiz yaparken malzemenin kırıldığı noktayı nasıl yorumlayabiliriz?

Malzemenin mekanik özelliklerinde yer alan kopma, kırılma mukavemeti bilgileri üzerinden yorum gerçekleştirilebilir. Plastik malzemeler gevrek malzemeler olması sebebiyle bu değere bakılarak mevcut analizde çıkan gerilme üzerinden yorumlama gerçekleştirilebilir. Çelik gibi metal malzemeler sünek malzemeler olması sebebiyle burada akma mukavemetine bakmak uygun olmaktadır.

3-SIMULIA Abaqus ile motorların manyetik alan testi gerçekleştirilebiliyor mu?

SIMULIA ailesi içinde yer alan CST Studio Suite ile bu tip analizler gerçekleştirilebilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak daha önce düzenlemiş olduğumuz webinarımıza buradan ulaşabilirsiniz. CST Studio ile ilgili detaylı bilgiye web sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

4-SOLIDWORKS Abaqus’u satın mı aldı? Analiz gerçekleştirmek isteyen SOLIDWORKS kullanıcısı hangi paketi tercih etmeli?

SOLIDWORKS ve SIMULIA markaları Dassault Systemes ailesine bağlıdır. Yani her ikisinin bağlı olduğu kuruluş tektir. SOLIDWORKS kullanıcıları için Simulation sık tercih edilen analiz paketidir. Ancak Non-Lineer analizler gibi daha ileri analizlerde SIMULIA Abaqus veya 3DEXPERIENCE SIMULIA Yapısal Analiz paketleri tercih edilebilir.

5-SOLIDWORKS kullanarak Basınçlı Kaplar için Statik Analiz yapıyorum. Aynı zamanda çalıştığım firmada hidrostatik testlerini de yapıyoruz. Bazen analizde olumsuz sonuçlar aldım. Nasıl gerçeğe daha yakın basınç analizi yapabilirim?

Analiz çalışmaları bilimsel çalışmalar olup teoriktir. Dolayısıyla saha testleri ile birlikte incelenmesi doğru bir yöntemdir. Bunun yanı sıra basınçlı kaplar için yapısı gereği non-lineer çalışma gerçekleştirmek de sonuçları gerçeğe daha da yaklaştırabilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak daha önce düzenlemiş olduğumuz webinar kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

6-SIMULIA Abaqus ile deprem analizi yapılabiliyor mu?

Evet. SIMULIA Abaqus içinde Lineer analizler bölümünde yer alan Response Spectrum ile gerçekleştirilebilir. Aynı şekilde SOLIDWORKS Simulation Premium içinde bulunan Lineer Dinamik Analizlerdeki Response Spectrum ile de deprem analizi gerçekleştirilebilmektedir.

SIMULIA Abaqus yetenek ve özelliklerini incelemek için web sitemizi buradan ziyaret edebilirsiniz.

Elite Applications Engineer, Sertifikalar: CSWE, CSWE-Simulation

YANIT VER

Mesajınızı yazın
Adınızı buraya girin